Speciálně navržený robot se pokusí prozkoumat poškozené bloky v elektrárně Fukušima. Dva jeho předchůdci stejný úkol nezvládli
Ani čtyři roky po havárii jaderné elektrárny Fukušima se nepodařilo odklidit palivo ze všech poškozených reaktorů. Prázdný a relativně bezpečný je pouze blok číslo 4, z něhož bylo palivo odvezeno na konci minulého roku. Vyklízení bloku číslo 1 je předběžně naplánováno na rok 2019, pro blok číslo 2 zatím konkrétní harmonogram není znám a s vyklízením 3. bloku se mělo podle plánů začít letos na jaře.
TIP: Slunečnice proti radiaci: Jak vyčistit okolí Fukušimy
Situaci ale komplikuje vysoká intenzita záření a extrémní podmínky znemožňující práci nejen lidem ale i strojům. Poškozené bloky se inženýři pokusili v průběhu dubna zmapovat pomocí dálkově ovládaných robotů. První robot přestal fungovat již po třech hodinách a druhý, vyslaný o několik dnů později si nevedl o nic lépe.
Změnit by to měl speciálně navržený robot-škorpion, vyvinutý japonskou firmou Toshiba. Ten by měl být schopen odolat náročnému prostředí i vysoké radiaci po dobu až 10 hodin. Půlmetrový škorpion je vybavený kamerovým systémem a díky speciálně navrženému kloubnímu systému je schopen překonávat i složité překážky. Robot by se do jednoho z poškozených reaktorů měl vydat již během srpna.
The New York Times