Do poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima se vydá robot-škorpion

01.07.2015 - Martin Reichman

Speciálně navržený robot se pokusí prozkoumat poškozené bloky v elektrárně Fukušima. Dva jeho předchůdci stejný úkol nezvládli


Reklama

Ani čtyři roky po havárii jaderné elektrárny Fukušima se nepodařilo odklidit palivo ze všech poškozených reaktorů. Prázdný a relativně bezpečný je pouze blok číslo 4, z něhož bylo palivo odvezeno na konci minulého roku. Vyklízení bloku číslo 1 je předběžně naplánováno na rok 2019, pro blok číslo 2 zatím konkrétní harmonogram není znám a s vyklízením 3. bloku se mělo podle plánů začít letos na jaře.

TIP: Slunečnice proti radiaci: Jak vyčistit okolí Fukušimy 

Situaci ale komplikuje vysoká intenzita záření a extrémní podmínky znemožňující práci nejen lidem ale i strojům. Poškozené bloky se inženýři pokusili v průběhu dubna zmapovat pomocí dálkově ovládaných robotů. První robot přestal fungovat již po třech hodinách a druhý, vyslaný o několik dnů později si nevedl o nic lépe.

Změnit by to měl speciálně navržený robot-škorpion, vyvinutý japonskou firmou Toshiba. Ten by měl být schopen odolat náročnému prostředí i vysoké radiaci po dobu až 10 hodin. Půlmetrový škorpion je vybavený kamerovým systémem a díky speciálně navrženému kloubnímu systému je schopen překonávat i složité překážky. Robot by se do jednoho z poškozených reaktorů měl vydat již během srpna.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The New York Times

  • Zdroj fotografií: Toshiba

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907