Do poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima se vydá robot-škorpion

01.07.2015 - Martin Reichman

Speciálně navržený robot se pokusí prozkoumat poškozené bloky v elektrárně Fukušima. Dva jeho předchůdci stejný úkol nezvládli


Reklama

Ani čtyři roky po havárii jaderné elektrárny Fukušima se nepodařilo odklidit palivo ze všech poškozených reaktorů. Prázdný a relativně bezpečný je pouze blok číslo 4, z něhož bylo palivo odvezeno na konci minulého roku. Vyklízení bloku číslo 1 je předběžně naplánováno na rok 2019, pro blok číslo 2 zatím konkrétní harmonogram není znám a s vyklízením 3. bloku se mělo podle plánů začít letos na jaře.

TIP: Slunečnice proti radiaci: Jak vyčistit okolí Fukušimy 

Situaci ale komplikuje vysoká intenzita záření a extrémní podmínky znemožňující práci nejen lidem ale i strojům. Poškozené bloky se inženýři pokusili v průběhu dubna zmapovat pomocí dálkově ovládaných robotů. První robot přestal fungovat již po třech hodinách a druhý, vyslaný o několik dnů později si nevedl o nic lépe.

Změnit by to měl speciálně navržený robot-škorpion, vyvinutý japonskou firmou Toshiba. Ten by měl být schopen odolat náročnému prostředí i vysoké radiaci po dobu až 10 hodin. Půlmetrový škorpion je vybavený kamerovým systémem a díky speciálně navrženému kloubnímu systému je schopen překonávat i složité překážky. Robot by se do jednoho z poškozených reaktorů měl vydat již během srpna.

  • Zdroj textu:

    The New York Times

  • Zdroj fotografií: Toshiba

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907