Do vesmíru poletí i Leonardo DiCaprio. Sedadlo vedle něj stálo 19 milionů

27.05.2014 - Petr Broža

Virgin Galactic začne příští rok létat do vesmíru. Svoje letenky si už pořídila řada celebrit


Reklama

Rok 2015 bude rokem kosmické turistiky. Do vesmíru se vydá letoun SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic, který nabídne krátký let na hranici vesmíru. Tam stráví pasažéři několik minut ve stavu beztíže, než se vrátí zpět na Zemi.

Standardní letenka stojí 250 000 dolarů, v současné době si ji zakoupilo na sedm stovek pasažérů. Mezi nimi je například Angelina Jolie, Ashton Kutcher, Justin Bieber nebo Leonardo DiCaprio. Místo vedle posledně jmenovaného bylo vydraženo v Cannes v aukci amfAR na podporu výzkumu AIDS za 700 000 eur, tedy skoro milion dolarů (a přes 19 milionů korun). Loni byla vydražena tři místa za celkovou cenu 3,8 milionu dolarů.

SpaceShipTwo letí do vesmíru na dvě etapy. V té první vynese letoun nosné letadlo WhiteKnightTwo do výšky okolo 15 kilometrů. Následně SST zažehne raketové motory a vystoupá do výšky sta kilometrů. Levnější než Virgin Galactic bude raketoplán Lynx společnosti XCOR Aerospace, který bude vynášet turisty jen za 95 tisíc dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Virgin GalacticDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907