Dobré zprávy: Goril horských přibývá a méně je ohrožují pytláci

Někdejší ošetřovatel goril z pražské zoo Marek Žďánský se i po odchodu z pozice chovatele věnuje ochraně primátů. Během lockdownu nepřicházely ze srdce Afriky téměř žádné zprávy a hrozilo, že se na místo vrátí pytláci. Podle Žďánského ale všechno dopadlo lépe, než se předpokládalo




Markovi Žďánskému se často přezdívá „gorilí otec“. Coby ošetřovatel byl u jednoho z největších chovatelských úspěchů pražské zoo, tedy u narození vůbec prvního mláděte, samice Moji. Gorily mu však nezůstaly lhostejné ani poté, co ošetřovatelskou kariéru ukončil. Podporuje proto projekty zaměřené na ochranu obřích lidoopů přímo v jejich přirozeném prostředí. 

Z očí do očí

„Ve volné přírodě je neuvidíte, to by musela být obrovská náhoda. Ony o vás vědí, ale dokážou se dokonale maskovat a schovají se před vámi,“ líčí Žďánský. „Finančně podporujeme stopaře, kteří pracují v daném národním parku a snaží se gorily navyknout na přítomnost lidí,“ pokračuje v popisu své současné pracovní náplně. „Přibližují se k nim nesmírně pomalu, den po dni. Trvá zhruba dva až tři roky, než se gorila dokáže beze strachu ocitnout v blízkosti člověka třeba na vzdálenost půl metru.“ 

Gorily horské představují hned po těch nížinných největší druh primátů. Vyskytují se pouze v nevelké oblasti na pomezí Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Rwandy, v nadmořských výškách až 3 500 metrů. Díky práci stopařů se do jejich bezprostřední blízkosti mohou nově dostat i turisté. Jak ovšem připomíná Žďánský: „V pralese nežijí pouze gorily. Jde o tisíce druhů rostlin a dalších zvířat, která si také zaslouží ochranu.“ 

Pytláci ztrácejí zájem

Jedinečný zážitek v podobě pozorování divokých goril vyjde turisty v Ugandě v přepočtu na patnáct tisíc korun, ve Rwandě pak zhruba na dvojnásobek. Finance plynou vedení parku, které tak může zaplatit další stopaře. Zmínění pomocníci za gorilami chodili i v době pandemie, kdy hrozilo, že zvířata bez přijíždějících návštěvníků lidské přítomnosti odvyknou. Lockdown však vyvolal také obavy, že turisty vystřídají pytláci. Žďánský se proto na místo vydal hned po skončení všech omezení loni v červenci a domů se vrátil s dobrými zprávami: Podle všeho došlo k upytlačení pouze jedné gorily a na vině byl zřejmě tamní obyvatel. 

TIP: Bezohlednost trofejního lovu: Zabíjení zvířat v Africe je stále v módě

Český ochranář je přesvědčený, že si místní uvědomují, jak obrovský finanční přínos zahraniční návštěvníci představují, a nelegální lov pro ně tudíž přestal být lukrativní. Navíc se ukázalo, že za posledních pět let přibyla zhruba stovka mláďat, takže se celkový počet goril horských vyšplhal již na poměrně uspokojivých 1 200 jedinců. Pořád však náležejí mezi kriticky ohrožené druhy: Například zmíněných goril nížinných žije v Africe podle odhadů zoologů až devětkrát tolik.


Další články v sekci