Dolmen „Artušův kámen“ ze západní Anglie je starší než Stonehenge

Jeden z nejvýznamnějších neolitických monumentů Anglie „Artušův kámen“ vznikl před téměř šesti tisíci lety

30.08.2021 - Stanislav Mihulka



Artušův kámen je záhadami obestřený dolmen, tedy pozůstatek neolitické pohřební komory, který se nachází v hrabství Herefordshire, poblíž hranice Anglie s Walesem. Archeologové během nových vykopávek potvrdili, že Artušův kámen vznikl před téměř šesti tisíci lety. Tím pádem je starší než legendární monument Stonehenge, jehož nejstarší kameny byly zřejmě vztyčeny zhruba před 5 500 lety.

Zmíněné vykopávky byly zahájeny letos a probíhají v blízkosti Artušova kamene. Z dosavadních nálezů vyplývá, že Artušův kámen byl součástí uspořádané „ceremoniální krajiny“, podobně jako Stonehenge nebo další slavný kamenný monument v Avebury, v hrabství Wiltshire. Vše ale nasvědčuje tomu, že Artušův kámen je starší než Stonehenge i Avebury.

TIP: Pradávné stěhování? Část kamenů Stonehenge zřejmě pochází z Walesu

Archeologové jsou přesvědčeni, že oblast Artušova kamene byla pro lidi z období počátku neolitu velmi významná a to po celá staletí. Jak jeho název napovídá, Artušův kámen bývá spojován hned s několika legendami o králi Artušovi. Jejich děj se ale odehrává v době po pádu římské a říše a je samozřejmě mnohem mladší než Artušův kámen. Podle jedněch pověstí se Artuš na tomto místě modlil, podle jiných Artušův kámen označuje místo Artušova pohřbu.


Další články v sekci