Západní část Závojové mlhoviny je plná tenkých filamentů zářícího plynu, který pokrývá oblohu v souhvězdí Labutě. Jde o zbytek po supernově, který se postupně rozpíná do okolí. Prostorem se šíří rázové vlny, které vymetají a excitují mezihvězdný materiál - ten pak následně září a vytváří tyto krásné obrazce. Červeně přitom září vodík, modře kyslík. Závojová mlhovina je od nás vzdálena zhruba 1 500 světelných let a měří 70 světelných let.
apod.nasa.gov
ZajímavostiKrál ptáků přilétá
Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orlaSnímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz.
PřírodaHadice na mořské houbě
Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.