Drama plachetnice LightSail pokračuje: Podaří se jí rozvinout plachtu?

08.06.2015 - Martin Reichman

Test první solární plachetnice připomíná jízdu na horské dráze. I přes problémy s komunikací a baterií ale sonda pokračuje dál


Reklama

Solární plachetnice LightSail-A, kterou před několika dny vynesl na oběžnou dráhu armádní raketoplán Boeing X-37B, přestala krátce po svém vypuštění komunikovat s řídícím centrem. Úspěšné nebyly ani opakované pokusy o aktualizaci softwaru a zdálo se, že testovací je mise odsouzena k nezdaru.

TIP: Solární plachetnice se konečně chystají na svůj ostrý provoz ve vesmíru 

V sobotu ale přišla dobrá zpráva. Satelit se po restartu přihlásil obsluze a z části se podařilo obnovit i spojení. Záhy ale přišla další špatná zpráva, stav baterií byl příliš nízký na to, aby plachetnice dokázala rozvinout svou solární plachtu ovládanou elektromotorem.

Inženýři z řídícího centra se pokusili využít sekundární elektrické rozvody sondy a napájet elektromotor ze solárních panelů nacházejících se přímo na těle sondy. Šance na úspěch nebyly velké, neboť tělo sondy je velmi malé. Během dalšího komunikačního okna odeslali sondě sadu potřebných příkazů, které ale zůstaly bez odezvy. 

Během dalšího průletu čekalo řídící centrum další překvapení - sonda hlásila, že baterie jsou nabité a během cesty nad Mexikem se podařilo jí spustit postupné rozbalování solární plachty. Poslední zprávy hovoří to tom, že solární plachta plachetnice LightSail je přibližně z poloviny rozvinutá. Aktuální polohu sondy můžete sledovat na adrese www.n2yo.com.

Reklama

  • Zdroj textu:

    planetary.org

  • Zdroj fotografií: planetary.orgDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907