Dravec nebo kořist? Pozná se to na očních zorničkách

21.08.2015 - Stanislav Mihulka

Kulatá zornička v lidském oku prozrazuje životní styl aktivně lovícího dravce


Reklama

Vědci analyzovali tvar očních zorniček u více než 200 druhů suchozemských živočichů, včetně kočkovitých a psovitých šelem nebo kopytníků. Pokoušeli se přitom zjistit, proč mají zorničky živočichů různý tvar.

Nakonec dospěli k závěru, že tvar zorniček ovlivňuje především to, jestli je daný živočich spíše kořist nebo dravec a pokud je dravec, tak jakým způsobem loví. Predátoři, kteří loví útokem ze zálohy a přitom mají nízké tělo, jako třeba aligátoři nebo lišky, mají zorničky svislé. S nimi se dobře odhaduje vzdálenost při zemi.

Kořist potřebuje mít dobrý přehled o celém okolí a tak gazely nebo ovce mají spíše horizontální zorničky. Číhající dravci s vyšším tělem, jako lvi nebo tygři a také dravci, kteří svoji kořist pronásledují, například šimpanzi nebo lidé, ti všichni mívají kulaté zorničky. Proto je lidské oko a oko lva překvapivě podobné.

  • Zdroj textu:

    Science News, Science Advances

  • Zdroj fotografií: David Dennis / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907