Drony se osvědčily pro převoz vzorků krve do laboratoře

02.08.2015 - Stanislav Mihulka

Šikovné drony se mohou stát doručovateli krevních vzorků od nemocných ze vzdálených oblastí


Reklama

Drony se stále více uplatňují i ve zdravotnictví. Zvládají například doručování léků pacientům ve vzdálených oblastech. Vědci americké Univerzity Johnse Hopkinse a ugandské Univerzity Makerere vyzkoušeli další věc – doručování vzorků krve, odebraných v terénu, do vzdálené laboratoře.

Během experimentu ve Spojených státech nejprve 56 zdravým dobrovolníkům odebrali krevní vzorky a pak polovinu z nich odeslali v dronech Aero od 3DRobotics. Venkovní teplota se pohybovala kolem 21 stupňů, drony letěly ve výšce do 100 metrů. Doba jejich letu činila 6 až 40 minut, přičemž za 40 minut mohou tyto drony urazit až 100 kilometrů.

Když vzorky dorazily do laboratoře, tak je badatelé zpracovali v celkem 33 běžných medicínských testech a sledovali, jestli se nějak liší výsledky vzorků, co přiletěly – oproti těm, které přijely. Ukázalo se, že se prakticky neliší a že se tedy drony mohou stát přepravním prostředkem pro krevní vzorky. Vědci teď doufají, že medicínské drony otestují v Africe, kde to bývá od nemocných do laboratoře doopravdy daleko.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Johns Hopkins University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Johns Hopkins UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907