Drony se osvědčily pro převoz vzorků krve do laboratoře

02.08.2015 - Stanislav Mihulka

Šikovné drony se mohou stát doručovateli krevních vzorků od nemocných ze vzdálených oblastí


Reklama

Drony se stále více uplatňují i ve zdravotnictví. Zvládají například doručování léků pacientům ve vzdálených oblastech. Vědci americké Univerzity Johnse Hopkinse a ugandské Univerzity Makerere vyzkoušeli další věc – doručování vzorků krve, odebraných v terénu, do vzdálené laboratoře.

Během experimentu ve Spojených státech nejprve 56 zdravým dobrovolníkům odebrali krevní vzorky a pak polovinu z nich odeslali v dronech Aero od 3DRobotics. Venkovní teplota se pohybovala kolem 21 stupňů, drony letěly ve výšce do 100 metrů. Doba jejich letu činila 6 až 40 minut, přičemž za 40 minut mohou tyto drony urazit až 100 kilometrů.

Když vzorky dorazily do laboratoře, tak je badatelé zpracovali v celkem 33 běžných medicínských testech a sledovali, jestli se nějak liší výsledky vzorků, co přiletěly – oproti těm, které přijely. Ukázalo se, že se prakticky neliší a že se tedy drony mohou stát přepravním prostředkem pro krevní vzorky. Vědci teď doufají, že medicínské drony otestují v Africe, kde to bývá od nemocných do laboratoře doopravdy daleko.

  • Zdroj textu:

    Johns Hopkins University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Johns Hopkins University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907