Drony se osvědčily pro převoz vzorků krve do laboratoře

02.08.2015 - Stanislav Mihulka

Šikovné drony se mohou stát doručovateli krevních vzorků od nemocných ze vzdálených oblastí


Reklama

Drony se stále více uplatňují i ve zdravotnictví. Zvládají například doručování léků pacientům ve vzdálených oblastech. Vědci americké Univerzity Johnse Hopkinse a ugandské Univerzity Makerere vyzkoušeli další věc – doručování vzorků krve, odebraných v terénu, do vzdálené laboratoře.

Během experimentu ve Spojených státech nejprve 56 zdravým dobrovolníkům odebrali krevní vzorky a pak polovinu z nich odeslali v dronech Aero od 3DRobotics. Venkovní teplota se pohybovala kolem 21 stupňů, drony letěly ve výšce do 100 metrů. Doba jejich letu činila 6 až 40 minut, přičemž za 40 minut mohou tyto drony urazit až 100 kilometrů.

Když vzorky dorazily do laboratoře, tak je badatelé zpracovali v celkem 33 běžných medicínských testech a sledovali, jestli se nějak liší výsledky vzorků, co přiletěly – oproti těm, které přijely. Ukázalo se, že se prakticky neliší a že se tedy drony mohou stát přepravním prostředkem pro krevní vzorky. Vědci teď doufají, že medicínské drony otestují v Africe, kde to bývá od nemocných do laboratoře doopravdy daleko.

  • Zdroj textu:

    Johns Hopkins University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Johns Hopkins University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907