Druhá polovina června: Nejlepší čas na pozorování souhvězdí Štíra

15.06.2015 - Jan Píšala

V červnu nastává nejlepší období pro průzkum souhvězdí Štíra, k vidění bude i několikanásobné blízké setkání


Reklama

Červen kvalitním astronomickým pozorováním příliš nepřeje. Noci jsou extrémně krátké a světlé, neboť Slunce neklesá dost hluboko pod obzor – tedy alespoň v našich zeměpisných šířkách.

K zajímavému seskupení tří těles dojde po západu Slunce v sobotu 20. 6. Nevysoko nad západním obzorem bude možné spatřit dorůstající srpeček Měsíce v blízkosti dvou přibližujících se planet: Venuše a Jupiteru. Venuše se bude nacházet severozápadně, Jupiter bude severně nad Měsícem. O den později se Měsíc dostane pod jasnou hvězdu Regulus (α Leo) v souhvězdí Lva. Obě planety budou zářit napravo od Měsíce.

K těsnému přiblížení planety Venuše a Jupiteru však dojde až na samém konci měsíce. Okolo 30. 6. bude možné jejich seskupení pozorovat nízko nad západním obzorem. V úterý 30. 6. se bude nacházet přímo pod Jupiterem zářící Venuše ve vzdálenosti přibližně 0,3°.

V červnu nastává také nejlepší období pro průzkum souhvězdí Štíra. Z našich zeměpisných šířek jej bohužel nezahlédneme celé, přesto má co nabídnout. S malým dalekohledem zkuste vyhledat třeba kulové hvězdokupy M80 a M4. Za pozornost stojí zejména druhá zmíněná: představuje naši nejbližší kulovou hvězdokupu, neboť ji od nás dělí jen sedm tisíc světelných let. Na nebi má přitom úctyhodný úhlový průměr 0,25°.

Poslední událostí měsíce června je letní slunovrat. Ten nastane v neděli 21. 6. v 18:38 SELČ. V tento den vstupuje Slunce do znamení Raka. Dostává se nad obratník Raka, který se nachází na severní polokouli (23,5° nad rovníkem).

Hvězdy a souhvězdí

Po západu Slunce naleznete nad jižním obzorem souhvězdí Panny a Vah. O něco výše nad horizontem spatříte souhvězdí Vlasů Bereniky a Pastýře. S postupující nocí Pannu a Váhy vystřídají souhvězdí Štíra, Hadonoše a Střelce. Nad jihozápadem a západem lze v první polovině noci pozorovat souhvězdí Panny, Lva a Raka.

Východy a západy Slunce

DatumVýchodZápad
15. června04 h 50 min21 h 11 min
30. června04 h 54 min21 h 13 min

Do 21. června se Slunce nachází ve znamení Blíženců, 21. června v 18 hodin a 38 minut Slunce vstoupí do znamení Raka. Nastává letní slunovrat, začíná astronomické léto.

Fáze, východy a západy Měsíce

FázeDatumVýchodZápad
nov16. června05 h 06 min20 h 44 min
první čtvt24. června13 h 07 min01 h 05 min

Planety

Merkur je nepozorovatelný.

Venuše je viditelná večer nad západem v souhvězdí.

Mars je nepozorovatelný.

Jupiter je viditelný večer nad západem v souhvězdí Lva.

Saturn je viditelný po celou noc v souhvězdí Vah.

Uran je viditelný ráno nad východem v souhvězdí Ryb.

Neptun je viditelný ve druhé polovině noci v souhvězdí Vodnáře.

Úkazy na nebi

19.–21. června – seskupení dorůstajícího Měsíce, Venuše, Jupitera a hvězdy Regulus ze souhvězdí Lva na večerní obloze nad západem

24. června – Merkur v největší západní elongaci (22° od Slunce)

28. června – setkání Měsíce a Saturnu na noční obloze nad jihozápadem

30. června – těsné setkání Venuše a Jupitera na večerní obloze nad západem (obě tělesa bude na nebi dělit úhlová vzdálenost asi 0,3°)

 


Všechny časové údaje jsou vztaženy k 50. rovnoběžce a středoevropskému poledníku a jsou uvedeny ve středoevropském letním čase (SELČ). Okamžiky východu či západu nebeských těles však nezávisí pouze na zeměpisných souřadnicích pozorovatele, ale také na úhlové výšce a členitosti obzoru.

Seriál pozorování oblohy vzniká ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno

Reklama

  • Zdroj textu:

    Hvězdárna a planetárium Brno

  • Zdroj fotografií: Jan Píšala

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907