Druhá polovina srpna: Blízké setkání Měsíce a Saturnu

17.08.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

V sobotu 22. srpna dojde ke konjunkci Měsíce s planetou Saturn, o den později se Měsíc přiblíží k červenému veleobrovi Antares


Reklama

V srpnu se již zřetelně projeví kratší délka dne a delší trvání noci. Po západu Slunce zůstává nejvýraznějším obrazcem na letní obloze letní orientační trojúhelník - Vega, Daneb a Altair. Později se stanou zřetelná i méně výrazná letní souhvězdí se slabšími hvězdami včetně světlého pruhu Mléčné dráhy, táhnoucí se středem letní večerní oblohy. Během noci se nad východem začnou postupně objevovat podzimní souhvězdí.

Po západu Slunce lze na obloze najít několik výrazných hvězd. Kromě letního orientačního trojúhelníku tvořeného velmi jasnou Vegou, která se nachází v malém souhvězdí Lyry, hvězdou Deneb, tvořící ocasní část Labutě a hvězdou Altair ze souhvězdí Orla, lze spatřit i další jasné hvězdy.

Hvězdy a souhvězdí

Ve večerních hodinách je nad západním obzorem ještě velmi výrazný Arktur z jarního souhvězdí Pastýře. Pod ním, ale již nízko, je Spika v Panně. Nad jihem, rovněž nepříliš vysoko, září načervenalý Antares ze souhvězdí Štíra. Naopak nad severním obzorem, opět v nevelké výšce, je vidět hvězda Capella ze zimního souhvězdí Vozky, která je v naší zeměpisné šířce cirkumpolární.

Po západu Slunce naleznete nad jižním obzorem souhvězdí Štíra, Hadonoše a Střelce. O něco výše nad horizontem spatříte souhvězdí Herkula a Lyry. S postupující nocí Štíra, Hadonoše a Střelce vystřídají souhvězdí Kozoroha, Vodnáře, Orla a Labutě. Nad jihozápadem a západem lze v první polovině noci pozorovat souhvězdí Panny, Pastýře a Vah.

Konjunkce Měsíce

V sobotu 22. 8. ve večerních hodinách dojde ke konjunkci Měsíce v první čtvrti s planetou Saturn. Během této konjunkce, která se odehraje nevysoko (asi 15°) nad jihozápadním obzorem, se bude Měsíc nacházet asi 1,7° nad (severně) planetou Saturn. O den později se Měsíc již přesune nad výraznou načervenalou hvězdu Antares v souhvězdí Štíra. Vzdálenost Měsíce od něj ale bude mnohem větší, přes 9,5°.

V úterý 25. 8. večer se dostane Měsíc do blízkosti výraznější otevřené hvězdokupy M 25 v souhvězdí Střelce. Svým svitem ji ale bude přezařovat, neboť fázově bude tři dny po první čtvrti.

Východy a západy Slunce

DatumVýchodZápad
15. srpna05 h 49 min20 h 19 min
31. srpna06 h 13 min19 h 47 min

V první polovině srpna se Slunce nachází ve znamení Lva.

Fáze, východy a západy Měsíce

FázeDatumVýchodZápad
první čtvrt22. srpna13 h 50 min23 h 34 min
úplněk29. srpna19 h 32 min6 h 55 min

Planety

Merkur je nepozorovatelný.

Venuše je nepozorovatelná.

Mars je viditelný na konci srpna nízko nad východem v souhvězdí Raka.

Jupiter je nepozorovatelný.

Saturn je viditelný na večerním nebi v souhvězdí Vah.

Uran je viditelný kromě večera téměř celou noc v souhvězdí Ryb.

Neptun je viditelný po celou noc v souhvězdí Vodnáře.

Úkazy na nebi

22. srpna – setkání Měsíce a Saturnu na večerní obloze nad jihozápadem


Všechny časové údaje jsou vztaženy k 50. rovnoběžce a středoevropskému poledníku a jsou uvedeny ve středoevropském letním čase (SELČ). Okamžiky východu či západu nebeských těles však nezávisí pouze na zeměpisných souřadnicích pozorovatele, ale také na úhlové výšce a členitosti obzoru.

Seriál pozorování oblohy vzniká ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno

Reklama

  • Zdroj textu:

    Hvězdárna a planetárium Brno

  • Zdroj fotografií: Jan Píšala

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907