Druhé obléhání Vídně

09.10.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

„Hannibal před branami!“ Při tomto pokřiku, který se nesl ve 3. století př. n. l. ulicemi vážené matky Říma, trnuli jeho občané hrůzou. Podobné obavy vzbuzovala v Evropě hrozba jménem Osmanská říše. Po celý novověk musela křesťanská vojska čelit nájezdům janičářů a vzdorovat turecké expanzivní politice. Největší spor rozpoutali Osmané s Habsburskou monarchií. Jeho výsledkem byla série válečných konfliktů, táhnoucích se téměř dvě století.

V letních měsících roku 1683 pronikli osmanští vojáci do srce Evropy a stanuli před branami Vídně. Mezi 14. červencem a 12. zářím vzdoroval velitel obrany města Ernst Rüdiger von Starhemberg síle 200 000 Turků a jejich pomocných oddílů. Dvouměsíční obléhání vyvrcholilo v polovině září bitvou, v níž vojska Svaté ligy pod vedením polského krále Jana III. Sobieského zahnala osmanské vojáky na ústup. Tato událost se stala významným mezníkem, který zvýšil prestiž habsburského císaře coby nejkřesťanštějšího panovníka Evropy a současně byl počátkem úpadku osmanské expanze.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907