Druhé obléhání Vídně

09.10.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

„Hannibal před branami!“ Při tomto pokřiku, který se nesl ve 3. století př. n. l. ulicemi vážené matky Říma, trnuli jeho občané hrůzou. Podobné obavy vzbuzovala v Evropě hrozba jménem Osmanská říše. Po celý novověk musela křesťanská vojska čelit nájezdům janičářů a vzdorovat turecké expanzivní politice. Největší spor rozpoutali Osmané s Habsburskou monarchií. Jeho výsledkem byla série válečných konfliktů, táhnoucích se téměř dvě století.

V letních měsících roku 1683 pronikli osmanští vojáci do srce Evropy a stanuli před branami Vídně. Mezi 14. červencem a 12. zářím vzdoroval velitel obrany města Ernst Rüdiger von Starhemberg síle 200 000 Turků a jejich pomocných oddílů. Dvouměsíční obléhání vyvrcholilo v polovině září bitvou, v níž vojska Svaté ligy pod vedením polského krále Jana III. Sobieského zahnala osmanské vojáky na ústup. Tato událost se stala významným mezníkem, který zvýšil prestiž habsburského císaře coby nejkřesťanštějšího panovníka Evropy a současně byl počátkem úpadku osmanské expanze.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Věda

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.

Zajímavosti

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.

Vesmír

Základní jednotkou je u dželad „rodina“ tvořená jedním samcem a několika samicemi

Příroda

Legendární německé „hakly“ našly uplatnění i v poválečné čs. armádě. Na snímku rekonstrukce bojů.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907