Družice, co změnily historii (1): Sputnik odstartoval cesty do vesmíru (1957)

10.07.2014 - Tomáš Přibyl

Když Koroljov vypustil do vesmíru první umělou družici, odstartoval tím kosmické závody. Zpočátku byli Sověti úspěšnější a hlavně rychlejší


Reklama

První družice světa – Sputnik – která dne 4. října 1957 zahájila kosmickou éru lidstva, měla hmotnost 83,6 kg, průměr 58,5 cm a čtyři prutové antény: dvě o délce 2,4 m a dvě o délce 2,9 m. A neměla žádné jméno. „Sputnik“ totiž rusky znamená „družice“. A tak když Sovětský svaz informoval o „vypuštění první družice světa“, už jí jméno tak nějak zůstalo.


Seriál Družice, co změnily historii:


Přitom se připravovala hodně narychlo pod označením PS (Prastějšij sputnik, Nejjednodušší družice). Sovětští inženýři totiž původně již od roku 1955 chystali jako první umělou družici Země satelit nazvaný Objekt D. Jenže jeho vývoj se komplikoval a protahoval a hlavní konstruktér Sergej Koroljov dostal strach, že by ho mohli Američané předběhnout. Proto v lednu 1957 zahájil projekt zjednodušeného satelitu zcela bez přístrojového vybavení a jakékoliv užitné hodnoty: šlo pouze o kouli (ta má minimální povrch kvůli slunečnímu záření) s bateriemi a radiovysílačem.

Své legendární píp-píp-píp vysílal Sputnik 22 dní, než se jeho baterie vybily. Kolem naší planety kroužil do 4. ledna 1958, kdy po cestě dlouhé šedesát milionů kilometrů shořel v hustých vrstvách atmosféry.

Perlička: Družice Sputnik létala ve vesmíru společně s druhým stupněm nosné rakety, který měl délku téměř třicet metrů. Lidé pozorovali právě tento stupeň – a domnívali se, že vidí Sputnik

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907