Družice, co změnily historii (1): Sputnik odstartoval cesty do vesmíru (1957)

10.07.2014 - Tomáš Přibyl

Když Koroljov vypustil do vesmíru první umělou družici, odstartoval tím kosmické závody. Zpočátku byli Sověti úspěšnější a hlavně rychlejší


Reklama

První družice světa – Sputnik – která dne 4. října 1957 zahájila kosmickou éru lidstva, měla hmotnost 83,6 kg, průměr 58,5 cm a čtyři prutové antény: dvě o délce 2,4 m a dvě o délce 2,9 m. A neměla žádné jméno. „Sputnik“ totiž rusky znamená „družice“. A tak když Sovětský svaz informoval o „vypuštění první družice světa“, už jí jméno tak nějak zůstalo.


Seriál Družice, co změnily historii:


Přitom se připravovala hodně narychlo pod označením PS (Prastějšij sputnik, Nejjednodušší družice). Sovětští inženýři totiž původně již od roku 1955 chystali jako první umělou družici Země satelit nazvaný Objekt D. Jenže jeho vývoj se komplikoval a protahoval a hlavní konstruktér Sergej Koroljov dostal strach, že by ho mohli Američané předběhnout. Proto v lednu 1957 zahájil projekt zjednodušeného satelitu zcela bez přístrojového vybavení a jakékoliv užitné hodnoty: šlo pouze o kouli (ta má minimální povrch kvůli slunečnímu záření) s bateriemi a radiovysílačem.

Své legendární píp-píp-píp vysílal Sputnik 22 dní, než se jeho baterie vybily. Kolem naší planety kroužil do 4. ledna 1958, kdy po cestě dlouhé šedesát milionů kilometrů shořel v hustých vrstvách atmosféry.

Perlička: Družice Sputnik létala ve vesmíru společně s druhým stupněm nosné rakety, který měl délku téměř třicet metrů. Lidé pozorovali právě tento stupeň – a domnívali se, že vidí Sputnik

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907