Družice, co změnily historii (10): Envisat, nejdražší „zemský“ satelit v historii (2002)

26.08.2014 - Tomáš Přibyl

Náklady na družici Envisat dosáhly dvou miliard eur: stala se nejdražším projektem ESA v historii. Měl rozměry menšího autobusu


Reklama

Možná jste o ní nikdy neslyšeli, přesto naše životy ovlivnila zásadním způsobem. Družice Evropské kosmické agentury (ESA) nazvaná Envisat (Environmental Satellite, Satelit pro životní prostředí) se stala největším zařízením věnovaným výhradně dálkovému průzkumu Země.

Envisat byl na oběžnou dráhu vypuštěn v březnu 2002. Má rozměr menšího autobusu: 4 × 4 × 10 m (s rozevřenými panely slunečních baterií je široký 25 m) a při startu vážil 8 200 kg. Nachází se na polární oběžné dráze (při každém obletu Země přelétá nad severním i jižním pólem), přičemž naši planetu oběhne jednou za 101 minut. Satelit dokáže shromáždit jeden petabajt dat (1015). To je objem, který by zaplnil sta tisíce pevných disků běžných stolních počítačů.


 Seriál Družice, co změnily historii:


Díky výkonnému radaru nám Envisat nabídl první použitelné mapy zachycující chování a tání ledů a ledovců, podrobně zmapoval ozónovou díru, studoval fenomén El Niño, zaznamenal světové deštné lesy nebo studoval přírodní i technické katastrofy. Dnes se bez dat z Envisatu neobejde žádná studie týkající se životního prostředí.

Družice měla podle původních plánů pracovat pět let, ale ESA se její misi rozhodla prodloužit. Po více než deseti letech aktivní práce se však Envisat v dubnu 2012 nečekaně odmlčel.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Jagdpanzerů IV se vyrobily asi dvě tisícovky, tento se dochoval v Tankovém muzeu v německém Munsteru

Válka
Historie

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907