Družice, co změnily historii (10): Envisat, nejdražší „zemský“ satelit v historii (2002)

26.08.2014 - Tomáš Přibyl

Náklady na družici Envisat dosáhly dvou miliard eur: stala se nejdražším projektem ESA v historii. Měl rozměry menšího autobusu


Reklama

Možná jste o ní nikdy neslyšeli, přesto naše životy ovlivnila zásadním způsobem. Družice Evropské kosmické agentury (ESA) nazvaná Envisat (Environmental Satellite, Satelit pro životní prostředí) se stala největším zařízením věnovaným výhradně dálkovému průzkumu Země.

Envisat byl na oběžnou dráhu vypuštěn v březnu 2002. Má rozměr menšího autobusu: 4 × 4 × 10 m (s rozevřenými panely slunečních baterií je široký 25 m) a při startu vážil 8 200 kg. Nachází se na polární oběžné dráze (při každém obletu Země přelétá nad severním i jižním pólem), přičemž naši planetu oběhne jednou za 101 minut. Satelit dokáže shromáždit jeden petabajt dat (1015). To je objem, který by zaplnil sta tisíce pevných disků běžných stolních počítačů.


 Seriál Družice, co změnily historii:


Díky výkonnému radaru nám Envisat nabídl první použitelné mapy zachycující chování a tání ledů a ledovců, podrobně zmapoval ozónovou díru, studoval fenomén El Niño, zaznamenal světové deštné lesy nebo studoval přírodní i technické katastrofy. Dnes se bez dat z Envisatu neobejde žádná studie týkající se životního prostředí.

Družice měla podle původních plánů pracovat pět let, ale ESA se její misi rozhodla prodloužit. Po více než deseti letech aktivní práce se však Envisat v dubnu 2012 nečekaně odmlčel.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907