Družice, co změnily historii (2): Sputnik 2, v němž letěl pes Lajka (1957)

13.07.2014 - Tomáš Přibyl

Sputnik 2, který byl vypuštěn jen měsíc po prvním historickém Sputniku, vezl na své palubě živého tvora - psa Lajku. Šlo o první oběť vesmírného programu


Reklama

Ačkoliv se často uvádí, že se mise Sputniku 2 – letu s prvním živým tvorem na palubě – zrodila v euforii po první družici světa a že vznikala narychlo, není to tak docela pravda.

Příprava vhodných psích kandidátů pro tento let začala již v polovině roku 1956. Byli vybráni z velkého množství pokusných psů, kteří byli dlouhodobě sledováni a testováni na podmínky kosmického letu. Nakonec byl jako nejlepší zvolen pes pojmenovaný Kudrjavka (Kadeřinka), který také 3. listopadu 1957 ve Sputniku 2 odstartoval do vesmíru.


Seriál Družice, co změnily historii:


Proč ho ale celý svět zná pod jménem Lajka? Toto slovo může prý znamenat „směska“, „odštěpek“ apod., prý jí tak tedy říkali pro její „smíšený“ původ. Po startu referovala sovětská média o psu jménem Lajka, Kudrjavka i Limončik (Citronek). Velmi rychle ale převážilo jednoduché a snadno zapamatovatelné „Lajka“.

Aby se maximálně šetřila energie, vysílal Sputnik 2 při každém oběhu Země jen patnáct minut, a to v dosahu radarových stanic SSSR. Proto se svět nemohl dozvědět, že teplota ve schránce se psem vystoupala nad čtyřicet stupňů Celsia a Kudrjavka se zoufale pokoušela dostat z modulu ven. Asi pět až sedm hodin po startu přestaly z kabiny přicházet signály života.

Sověti byli už dříve na Západě kritizováni za pokusy se psy na raketách. Proto raději mlčeli a ponechávali všemu volný průběh. Zatímco u prvního Sputniku sklidili velký obdiv a uznání, reakce na druhou družici a let prvního živého tvora byly smíšené. Dodnes se vedou spory, zda měl let psa nějaký jiný než propagandistický význam.

Perlička: Vědci původně chtěli na „cestu bez návratu“ poslat fenku Albínu. Nakonec ale vybrali Kudrjavku: jednak měla Albína štěňata a jednak přežila dva lety suborbitální raketou, takže „pro vědu už udělala dost“

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907