Družice, co změnily historii (2): Sputnik 2, v němž letěl pes Lajka (1957)

13.07.2014 - Tomáš Přibyl

Sputnik 2, který byl vypuštěn jen měsíc po prvním historickém Sputniku, vezl na své palubě živého tvora - psa Lajku. Šlo o první oběť vesmírného programu


Reklama

Ačkoliv se často uvádí, že se mise Sputniku 2 – letu s prvním živým tvorem na palubě – zrodila v euforii po první družici světa a že vznikala narychlo, není to tak docela pravda.

Příprava vhodných psích kandidátů pro tento let začala již v polovině roku 1956. Byli vybráni z velkého množství pokusných psů, kteří byli dlouhodobě sledováni a testováni na podmínky kosmického letu. Nakonec byl jako nejlepší zvolen pes pojmenovaný Kudrjavka (Kadeřinka), který také 3. listopadu 1957 ve Sputniku 2 odstartoval do vesmíru.


Seriál Družice, co změnily historii:


Proč ho ale celý svět zná pod jménem Lajka? Toto slovo může prý znamenat „směska“, „odštěpek“ apod., prý jí tak tedy říkali pro její „smíšený“ původ. Po startu referovala sovětská média o psu jménem Lajka, Kudrjavka i Limončik (Citronek). Velmi rychle ale převážilo jednoduché a snadno zapamatovatelné „Lajka“.

Aby se maximálně šetřila energie, vysílal Sputnik 2 při každém oběhu Země jen patnáct minut, a to v dosahu radarových stanic SSSR. Proto se svět nemohl dozvědět, že teplota ve schránce se psem vystoupala nad čtyřicet stupňů Celsia a Kudrjavka se zoufale pokoušela dostat z modulu ven. Asi pět až sedm hodin po startu přestaly z kabiny přicházet signály života.

Sověti byli už dříve na Západě kritizováni za pokusy se psy na raketách. Proto raději mlčeli a ponechávali všemu volný průběh. Zatímco u prvního Sputniku sklidili velký obdiv a uznání, reakce na druhou družici a let prvního živého tvora byly smíšené. Dodnes se vedou spory, zda měl let psa nějaký jiný než propagandistický význam.

Perlička: Vědci původně chtěli na „cestu bez návratu“ poslat fenku Albínu. Nakonec ale vybrali Kudrjavku: jednak měla Albína štěňata a jednak přežila dva lety suborbitální raketou, takže „pro vědu už udělala dost“

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Kanabidiol je jednou z pozoruhodných aktivních látek konopí

Věda

Nechodilo se rodit do porodnic či jiných podobných zařízení, děti přicházely na svět doma v rodinném prostředí.

Historie

Raketa Falcon Heavy mise STP-2 před startem

Vesmír
Revue

Čtyři opičky

Cévní svazky na příčném řezu oddenkem rákosu (Phragmites communis). Velké kulaté otvory jsou cévy xylemu, kterými je rostlinou rozváděna voda a minerální látky z kořenů vzhůru do zbytku rostliny. Zeleně fluoreskuje floem – velké zelené buňky jsou sítkovice, kterými proudí cukry, jež vznikly při fotosyntéze v listech, malé jsou průvodní buňky, které sítkovice vyživují a zajišťují většinu jejich metabolické aktivity.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907