Družice, co změnily historii (4): Telstar, první skutečné televizní vysílání (1962)

25.07.2014 - Tomáš Přibyl

Do historie se družice Telstar zapsala prvním televizním přenosem mezi Spojenými státy a Evropou. Měla ale celou řadu omezení


Reklama

Na počátku parabolických antén na domech, tzv. satelitů, které dnes bereme jako naprostou samozřejmost, stála americká družice Telstar vypuštěná 10. července 1962. Už na dřívějších satelitech se testovala možnost televizního vysílání, ale právě Telstar se zapsal do dějin prvním televizním přenosem mezi Spojenými státy a Evropou.


Seriál Družice, co změnily historii:


Družice se pohybovala po dráze s hodnotou perihélia 952 km a afélia 5 933 km. Vzhledem k tomu nebyla z hlediska pozemského pozorovatele „nehybná“ (jako geostacionární družice), ale bylo nutné ji na obloze permanentně sledovat. Navíc mohla pracovat jen v případě přímé viditelnosti z vysílací i přijímací stanice, což bylo v ideálním případě dvacet minut při každém obletu planety.

Protože byl signál z družice slabý (stejně jako její přijímací schopnost), vyžadoval opravdu mohutné anténní systémy: měly plochu 330 m2, vážily 340 t a byly umístěny na nosnících o výšce čtrnáctipatrové budovy! Cesta k parabolám na balkonech dnešních sídlišť měla být ještě dlouhá…

Perlička: První přenesené záběry při veřejném vysílání družice Telstar ukazovaly Sochu svobody a Eiffelovu věž

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907