Družice, co změnily historii (4): Telstar, první skutečné televizní vysílání (1962)

25.07.2014 - Tomáš Přibyl

Do historie se družice Telstar zapsala prvním televizním přenosem mezi Spojenými státy a Evropou. Měla ale celou řadu omezení


Reklama

Na počátku parabolických antén na domech, tzv. satelitů, které dnes bereme jako naprostou samozřejmost, stála americká družice Telstar vypuštěná 10. července 1962. Už na dřívějších satelitech se testovala možnost televizního vysílání, ale právě Telstar se zapsal do dějin prvním televizním přenosem mezi Spojenými státy a Evropou.


Seriál Družice, co změnily historii:


Družice se pohybovala po dráze s hodnotou perihélia 952 km a afélia 5 933 km. Vzhledem k tomu nebyla z hlediska pozemského pozorovatele „nehybná“ (jako geostacionární družice), ale bylo nutné ji na obloze permanentně sledovat. Navíc mohla pracovat jen v případě přímé viditelnosti z vysílací i přijímací stanice, což bylo v ideálním případě dvacet minut při každém obletu planety.

Protože byl signál z družice slabý (stejně jako její přijímací schopnost), vyžadoval opravdu mohutné anténní systémy: měly plochu 330 m2, vážily 340 t a byly umístěny na nosnících o výšce čtrnáctipatrové budovy! Cesta k parabolám na balkonech dnešních sídlišť měla být ještě dlouhá…

Perlička: První přenesené záběry při veřejném vysílání družice Telstar ukazovaly Sochu svobody a Eiffelovu věž

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907