Družice, co změnily historii (3): TIROS 1, první meteorologická sonda (1960)

18.07.2014 - Tomáš Přibyl

Družice TIROS 1 sice pracovala jen necelé tři měsíce, šlo však o přelom ve sledování Země a jejího klimatu


Reklama

Necelého půldruhého roku po startu sovětského Sputniku se na oběžnou dráhu vydal americký satelit Vanguard 2. Bylo to v březnu 1959 a úkolem malého tělesa bylo měřit sílu vrstvy mraků. Ačkoliv satelit spíše nepracoval, než pracoval, představoval malou revoluci v předpovídání počasí.


Seriál Družice, co změnily historii:


Nicméně za první skutečně meteorologickou družici je považována až stanice TIROS 1 (Television and Infrared Observation Satellite, Satelit pro televizní a infračervená pozorování) z dubna 1960. Nesla dvě televizní kamery, přičemž jedna snímala Zemi ve viditelném spektru a druhá ve spektru infračerveném. To umožňovalo sledovat radiaci vyzářenou z vesmíru i pocházející ze Země: takto jsou vidět třeba tropické cyklóny, jejichž teplota „oka“ je odlišná od teploty okolního prostředí.

Kamery však nemohly pracovat souběžně, a TIROS 1 byl navíc na nízké dráze, tudíž se velmi rychle pohyboval kupředu: data tak nebyla konzistentní. Přesto měla ohromnou hodnotu a do roku 1965 zamířilo do kosmu ještě osm identických družic.

Perlička: Družice TIROS 1 vydržela pracovat 78 dní – dnešní meteorologické satelity fungují nejméně desetiletí.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907