Družice, co změnily historii (6): Kosmos 954, havárie s atomem na palubě (1977)

09.08.2014 - Tomáš Přibyl

Velmi nechvalně proslula v historii sovětská družice Kosmos 954. Atomový reaktor havarovaného satelitu obsahoval 50 kg uranu 236


Reklama

Pod anonymním názvem Kosmos vypouštěl SSSR do vesmíru družice komunikační, vědecké – ale především vojenské. A mezi ně patřil i Kosmos 954 vybavený výkonným radarem a atomovým reaktorem. Radar byl určen k odhalování ponorek pod hladinou, a tak potřeboval opravdu velké množství energie, které mu běžné sluneční baterie nemohly poskytnout.


Seriál Družice, co změnily historii:


Jenže satelit selhal a 24. ledna 1978 vstoupil jako neovladatelné těleso do hustých vrstev atmosféry, kde shořel. Jeho trosky dopadly na území Kanady: což vzhledem k přítomnosti reaktoru na palubě vzbudilo poprask. Speciální oddíly prohledaly v rámci operace Morning Light (Rozbřesk) při pátrání po troskách desítky tisíc kilometrů čtverečních.

Podařilo se jim zachránit asi jedno procento z původní hmotnosti družice a jen jediný kousek z toho vykazoval slabou radioaktivitu. Sovětský svaz zaplatil polovinu z nákladů na záchrannou operaci. Trosky satelitu byly předány Američanům, kteří i z velmi kusých informací dokázali sestavit jeho podobu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907