Družice, co změnily historii (6): Kosmos 954, havárie s atomem na palubě (1977)

09.08.2014 - Tomáš Přibyl

Velmi nechvalně proslula v historii sovětská družice Kosmos 954. Atomový reaktor havarovaného satelitu obsahoval 50 kg uranu 236


Reklama

Pod anonymním názvem Kosmos vypouštěl SSSR do vesmíru družice komunikační, vědecké – ale především vojenské. A mezi ně patřil i Kosmos 954 vybavený výkonným radarem a atomovým reaktorem. Radar byl určen k odhalování ponorek pod hladinou, a tak potřeboval opravdu velké množství energie, které mu běžné sluneční baterie nemohly poskytnout.


Seriál Družice, co změnily historii:


Jenže satelit selhal a 24. ledna 1978 vstoupil jako neovladatelné těleso do hustých vrstev atmosféry, kde shořel. Jeho trosky dopadly na území Kanady: což vzhledem k přítomnosti reaktoru na palubě vzbudilo poprask. Speciální oddíly prohledaly v rámci operace Morning Light (Rozbřesk) při pátrání po troskách desítky tisíc kilometrů čtverečních.

Podařilo se jim zachránit asi jedno procento z původní hmotnosti družice a jen jediný kousek z toho vykazoval slabou radioaktivitu. Sovětský svaz zaplatil polovinu z nákladů na záchrannou operaci. Trosky satelitu byly předány Američanům, kteří i z velmi kusých informací dokázali sestavit jeho podobu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907