Družice, co změnily historii (7): Navstar, základ systému GPS (1978)

15.08.2014 - Tomáš Přibyl

První družice – Navstar – tvořící základ systému GPS se na oběžnou dráhu vydala až v roce 1978, po několika předchozích testech samostatných technologických družic


Reklama

Různé navigační přístroje a služby se staly zcela běžnou součástí našich životů. Navigaci v autě nebo v mobilu či přesný pohyb letadla přitom řídí signály z družic systémů GPS a GLONASS (v dohledné době také z evropského systému Galileo).

První navigační satelity se objevily v 60. letech. Nepracovaly přitom na stejném principu jako dnešní navigační soustavy: šlo o samostatné družice, které vysílaly rádiový signál. Přijímací stanice pak počítaly svoji polohu na základě Dopplerova efektu (změna frekvence a vlnové délky vysílání způsobená pohybem vysílače a přijímače). Přesnost systému nebyla velká: za ideálních podmínek se uvádělo plus minus několik kilometrů. Navíc vyžadoval přímou viditelnost družice. Spíše než o praktický systém tak šlo o odzkoušení technologií.


Seriál Družice, co změnily historii:


Po startu Navstaru v roce 1978 vzlétlo během následujících sedmi let ještě devět dalších satelitů. Systém GPS byl pak budován až do roku 1993, kdy dosáhl plné operační kapacity. Od té doby je udržován a modernizován novými družicemi. Nejstarší dodnes fungující družice systému GPS byla vypuštěna 26. listopadu 1990.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907