Družice, co změnily historii (7): Navstar, základ systému GPS (1978)

15.08.2014 - Tomáš Přibyl

První družice – Navstar – tvořící základ systému GPS se na oběžnou dráhu vydala až v roce 1978, po několika předchozích testech samostatných technologických družic


Reklama

Různé navigační přístroje a služby se staly zcela běžnou součástí našich životů. Navigaci v autě nebo v mobilu či přesný pohyb letadla přitom řídí signály z družic systémů GPS a GLONASS (v dohledné době také z evropského systému Galileo).

První navigační satelity se objevily v 60. letech. Nepracovaly přitom na stejném principu jako dnešní navigační soustavy: šlo o samostatné družice, které vysílaly rádiový signál. Přijímací stanice pak počítaly svoji polohu na základě Dopplerova efektu (změna frekvence a vlnové délky vysílání způsobená pohybem vysílače a přijímače). Přesnost systému nebyla velká: za ideálních podmínek se uvádělo plus minus několik kilometrů. Navíc vyžadoval přímou viditelnost družice. Spíše než o praktický systém tak šlo o odzkoušení technologií.


Seriál Družice, co změnily historii:


Po startu Navstaru v roce 1978 vzlétlo během následujících sedmi let ještě devět dalších satelitů. Systém GPS byl pak budován až do roku 1993, kdy dosáhl plné operační kapacity. Od té doby je udržován a modernizován novými družicemi. Nejstarší dodnes fungující družice systému GPS byla vypuštěna 26. listopadu 1990.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907