Družice, co změnily historii (7): Navstar, základ systému GPS (1978)

15.08.2014 - Tomáš Přibyl

První družice – Navstar – tvořící základ systému GPS se na oběžnou dráhu vydala až v roce 1978, po několika předchozích testech samostatných technologických družic


Reklama

Různé navigační přístroje a služby se staly zcela běžnou součástí našich životů. Navigaci v autě nebo v mobilu či přesný pohyb letadla přitom řídí signály z družic systémů GPS a GLONASS (v dohledné době také z evropského systému Galileo).

První navigační satelity se objevily v 60. letech. Nepracovaly přitom na stejném principu jako dnešní navigační soustavy: šlo o samostatné družice, které vysílaly rádiový signál. Přijímací stanice pak počítaly svoji polohu na základě Dopplerova efektu (změna frekvence a vlnové délky vysílání způsobená pohybem vysílače a přijímače). Přesnost systému nebyla velká: za ideálních podmínek se uvádělo plus minus několik kilometrů. Navíc vyžadoval přímou viditelnost družice. Spíše než o praktický systém tak šlo o odzkoušení technologií.


Seriál Družice, co změnily historii:


Po startu Navstaru v roce 1978 vzlétlo během následujících sedmi let ještě devět dalších satelitů. Systém GPS byl pak budován až do roku 1993, kdy dosáhl plné operační kapacity. Od té doby je udržován a modernizován novými družicemi. Nejstarší dodnes fungující družice systému GPS byla vypuštěna 26. listopadu 1990.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Jagdpanzerů IV se vyrobily asi dvě tisícovky, tento se dochoval v Tankovém muzeu v německém Munsteru

Válka
Historie

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907