Družice, co změnily historii (8): Hubbleův vesmírný dalekohled (1990)

19.08.2014 - Tomáš Přibyl

„Největší objev Hubbleova dalekohledu je vždy ten příští.“ Tuto větu pronesl astronaut John Grunsfeld, který se osobně zúčastnil tří misí k teleskopu


Reklama

Po mnoha peripetiích se Hubbleův vesmírný dalekohled vydal na oběžnou dráhu v dubnu 1990. Počáteční nadšení záhy vystřídalo zděšení: pořízené snímky byly rozostřené. Šetření ukázalo, že na vině je špatně vybroušené hlavní zrcadlo o průměru 2,4 m. Firma Perkin-Elmer použila ke sledování přesného tvaru během výroby několik kontrolních přístrojů, přičemž brala v potaz jen měření, která se jí „hodila do krámu“. Ironií osudu tehdy NASA nechala vyrobit u dvou konkurenčních společností dvě záložní zrcadla: přeměření ukázalo, že obě jsou zcela v pořádku. A tak zatímco špičkové výrobky zůstaly v pozemských skladech, zmetek se ocitl na oběžné dráze.


Seriál Družice, co změnily historii:


Servisní mise raketoplánu Endeavour v prosinci 1993 ovšem situaci zachránila: do optické soustavy dalekohledu tehdy astronauti instalovali korekční čočky. Dalo by se říct, že teleskopu „nasadili brýle“. Později následovaly další úspěšné servisní lety raketoplánů (v letech 1997, 1999, 2002 a 2003), při nichž byla observatoř opravována a modernizována, a díky tomu slouží Hubbleův vesmírný dalekohled dodnes.

Čtete také: Hubble, nejdůležitější dalekohled astronomů, slaví 24. narozeniny

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907