Družice, co změnily historii (9): Feng Ťün, sestřelena na oběžné dráze (1999)

24.08.2014 - Tomáš Přibyl

Podle amerických zpravodajských zdrojů byla likvidace družice Feng Ťün již čtvrtým testem čínské protidružicové zbraně: tři předchozí však svůj cíl minuly


Reklama

Když byla v roce 1999 do vesmíru vypuštěna čínská meteorologická družice Feng Ťün 1C (Vítr a mrak), nezaznamenala to média a prakticky ani servery věnované kosmickým aktivitám. Prostě šlo o další čárku v kolonce „úspěšný start meteorologické družice“.

A tak by to nejspíše i zůstalo, kdyby se satelit nestal v lednu 2007 cílem úspěšné zkoušky čínské protidružicové zbraně. Vystřelená čínská raketa se družici „připletla do cesty“: Vítr a mrak se pohyboval první kosmickou rychlostí (7,8 km/s) a touto rychlostí také do hlavice rakety narazil.


Seriál Družice, co změnily historii:


Ponechme nyní stranou politické roztržky, které test vyvolal. Asi nejvýstižněji jej označili ruští vědci, kteří hovořili o „kosmickém chuligánství“. Úlomky vzniklé roztříštěním družice totiž zaneřádily oběžnou dráhu: zhruba čtvrtina (!) všech dnes detekovaných těles a tělísek (tzv. kosmického smetí) je důsledkem tohoto „testu“.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: China defense mashup

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907