Družice, co změnily historii (9): Feng Ťün, sestřelena na oběžné dráze (1999)

24.08.2014 - Tomáš Přibyl

Podle amerických zpravodajských zdrojů byla likvidace družice Feng Ťün již čtvrtým testem čínské protidružicové zbraně: tři předchozí však svůj cíl minuly


Reklama

Když byla v roce 1999 do vesmíru vypuštěna čínská meteorologická družice Feng Ťün 1C (Vítr a mrak), nezaznamenala to média a prakticky ani servery věnované kosmickým aktivitám. Prostě šlo o další čárku v kolonce „úspěšný start meteorologické družice“.

A tak by to nejspíše i zůstalo, kdyby se satelit nestal v lednu 2007 cílem úspěšné zkoušky čínské protidružicové zbraně. Vystřelená čínská raketa se družici „připletla do cesty“: Vítr a mrak se pohyboval první kosmickou rychlostí (7,8 km/s) a touto rychlostí také do hlavice rakety narazil.


Seriál Družice, co změnily historii:


Ponechme nyní stranou politické roztržky, které test vyvolal. Asi nejvýstižněji jej označili ruští vědci, kteří hovořili o „kosmickém chuligánství“. Úlomky vzniklé roztříštěním družice totiž zaneřádily oběžnou dráhu: zhruba čtvrtina (!) všech dnes detekovaných těles a tělísek (tzv. kosmického smetí) je důsledkem tohoto „testu“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: China defense mashup

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907