Družice LRO zachytila Zemi, jak vychází nad měsíčním povrchem

11.05.2014 - Redakce


Reklama

Možnost spatřit Zemi vycházející nad povrchem Měsíce měli jen astronauté projektu B. Díky sondě LRO, která obíhá okolo našeho souputníka, však máme tuto možnost i my, i když ne na vlastní oči. Díky fotografiím jako je tato si můžeme velmi dobře uvědomit, jak je lidstvo oproti obrovskému vesmíru maličké.

Tento snímek byl pořízen 1. února tohoto roku a zachycuje Zemi nad kráterem Roždestvenskij širokým 180 kilometrů. Pro sondu LRO není tento pohled ničím výjimečným, může jen pozorovat 12× denně. Díky tomu mohl vzniknout i tento obrázek – jde totiž o složeninu několika snímků, které vznikly v několika časových intervalech. Co to?

Zatímco i obyčejný mobil má fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, LRO má kameru s rozlišením jen 10 000 pixelů. Podobné snímky pak vznikají postupným snímáním a následným skládáním. V průběhu měsíce tak může sonda nasnímkovat celý povrch Měsíce.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907