Družice LRO zachytila Zemi, jak vychází nad měsíčním povrchem

11.05.2014 - Redakce


Reklama

Možnost spatřit Zemi vycházející nad povrchem Měsíce měli jen astronauté projektu B. Díky sondě LRO, která obíhá okolo našeho souputníka, však máme tuto možnost i my, i když ne na vlastní oči. Díky fotografiím jako je tato si můžeme velmi dobře uvědomit, jak je lidstvo oproti obrovskému vesmíru maličké.

Tento snímek byl pořízen 1. února tohoto roku a zachycuje Zemi nad kráterem Roždestvenskij širokým 180 kilometrů. Pro sondu LRO není tento pohled ničím výjimečným, může jen pozorovat 12× denně. Díky tomu mohl vzniknout i tento obrázek – jde totiž o složeninu několika snímků, které vznikly v několika časových intervalech. Co to?

Zatímco i obyčejný mobil má fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, LRO má kameru s rozlišením jen 10 000 pixelů. Podobné snímky pak vznikají postupným snímáním a následným skládáním. V průběhu měsíce tak může sonda nasnímkovat celý povrch Měsíce.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907