Družice LRO zachytila Zemi, jak vychází nad měsíčním povrchem

11.05.2014 - Redakce


Reklama

Možnost spatřit Zemi vycházející nad povrchem Měsíce měli jen astronauté projektu B. Díky sondě LRO, která obíhá okolo našeho souputníka, však máme tuto možnost i my, i když ne na vlastní oči. Díky fotografiím jako je tato si můžeme velmi dobře uvědomit, jak je lidstvo oproti obrovskému vesmíru maličké.

Tento snímek byl pořízen 1. února tohoto roku a zachycuje Zemi nad kráterem Roždestvenskij širokým 180 kilometrů. Pro sondu LRO není tento pohled ničím výjimečným, může jen pozorovat 12× denně. Díky tomu mohl vzniknout i tento obrázek – jde totiž o složeninu několika snímků, které vznikly v několika časových intervalech. Co to?

Zatímco i obyčejný mobil má fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, LRO má kameru s rozlišením jen 10 000 pixelů. Podobné snímky pak vznikají postupným snímáním a následným skládáním. V průběhu měsíce tak může sonda nasnímkovat celý povrch Měsíce.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907