Družice LRO zachytila Zemi, jak vychází nad měsíčním povrchem

11.05.2014 - Redakce


Reklama

Možnost spatřit Zemi vycházející nad povrchem Měsíce měli jen astronauté projektu B. Díky sondě LRO, která obíhá okolo našeho souputníka, však máme tuto možnost i my, i když ne na vlastní oči. Díky fotografiím jako je tato si můžeme velmi dobře uvědomit, jak je lidstvo oproti obrovskému vesmíru maličké.

Tento snímek byl pořízen 1. února tohoto roku a zachycuje Zemi nad kráterem Roždestvenskij širokým 180 kilometrů. Pro sondu LRO není tento pohled ničím výjimečným, může jen pozorovat 12× denně. Díky tomu mohl vzniknout i tento obrázek – jde totiž o složeninu několika snímků, které vznikly v několika časových intervalech. Co to?

Zatímco i obyčejný mobil má fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, LRO má kameru s rozlišením jen 10 000 pixelů. Podobné snímky pak vznikají postupným snímáním a následným skládáním. V průběhu měsíce tak může sonda nasnímkovat celý povrch Měsíce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907