Družice MRO zachytila místo, kde „bydlel“ hrdina románu Marťan

19.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Snímek z družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), pořízený kamerou HiRISE, zachycuje krátery nacházející se v jižní části Marsu v oblasti nazývané Acidalia Planitia. Tuto oblast proslavil knižní bestseller spisovatele Andyho Weira, který sem zasadil podstatnou část svého románu Marťan.

Hlavní hrdina románu - Mark Watney, zde měl trávit podstatnou část své 687 dnů trvající nedobrovolné mise. Watneyho fiktivní obydlí, které mělo v průměru 6 metrů, by v tomto místě odpovídalo přibližně 1/10 průměru velkého kráteru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: HiRISE, MRO, LPL, NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907