Duel bitevních vrtulníků: Americký Apache versus ruský Mi-28

04.07.2013 - David Bimka

Ničí bunkry, drtí tanky, kosí pěchotu. A co je nejlepší, máte je vždycky tam, kde je potřebujete a jak dlouho chcete. Válka ve Vietnamu změnila jejich tvář a místo baculatých obrů se nyní k nebi vznáší štíhlé vosy s úzkým profilem. Které z nich jsou nejnebezpečnější?


Reklama

Postrach bojišť: AH 64 D Longbow Apache

Ačkoliv je Apache mezi současnými stroji vlastně „starcem“, jeho konstruktéři jej neustále pomoci technologických omlazovacích kůr drží ve formě. První prototyp spatřil světlo světa v roce 1975 a jeho úkolem se stalo nahrazení vietnamského veterána Cobra AH-1. Do vínku mu tvůrci dali dvě věci: indiánské jméno, (které se od té doby stalo standardem pro pojmenování bitevních vrtulníků v US Air Force) a také palebnou sílu, která je schopná vymazat jakéhokoli obrněnce. Novinkou bylo umístění senzorů do čela helikoptéry, které tak vytvořilo její specifický „čumák“, rys kopírovaný mnoha pozdějšími generacemi strojů. Firma Boeing jich v historii postavila na tisíc.

Apache prošel nejméně čtyřmi stádii vývoje a poslední verze D, vyvinutá v roce 1997, se dodnes drží na špici, samozřejmě každoročně promazávaná novými výkřiky technologie. Jednou z hvězdných novinek, kterou Apache uvedly, byl přílbový displej, který promítá přímo před oči pilota a umožňuje například mířit kulometem prostě tam, kam se dívá.

Vybaven motory General Electrics s výkonem devatenácti set koní (a u specializovaných modelů s motory od Rolls Royce až o dvě stě koní více), který stroji umožňuje se rychle přesouvat nad bojištěm efektivní rychlostí 265 km/h. Jeho M230 kulomet je schopný vypálit 620 střel za minutu od klasických a průbojných až po zápalné. Vrcholem zbraňových systémů vrtulníku jsou pak střely Hellfire, které pustošily irácké obrněnce během operace Irácká svoboda.

Apache je bezesporu nejvíce testovaný vrtulník moderní vojenské historie. Prošel minimálně čtyřmi velkými konflikty (první a druhá válka v Zálivu, nasazení v Bosně a Kosovu a operace v Afghánistánu) a byl nasazen v Africe a Libanonu. Kromě Spojených států je ve výzbroji dalších jedenácti států.

Naděje budoucnosti: Mil Mi-28 Night hunter

Rusové vrtulníky umí. Ikonická helikoptéra osmdesátých let, Mi-24 vojáky NATO zvaná Hind, se stala postrachem afghánských mudžahedínů. Kdekoli se objevil její hrbatý stín, rozsévala zkázu a její unikátní vlastnost – transportní prostor pro osm vojáků – byl mimořádně využíván týmy „specnazu“.

Na slavný design nyní navazuje nová verze Mi-28 N. Její kódové jméno ve slovníku NATO je Havoc, tedy „Zkáza“ nebo „Spoušť“, což dokazuje očekávané kvality. Ačkoli byl nový Mil vyvíjen už od osmdesátých let, všeobecný chaos v ruských ozbrojených silách několikrát zastavily jeho růst. Navíc byl na řadu let předstižen svým jednomístným kolegou značky Kamov, který ale přechod na dvoumístnou verzi konstrukčně nezvládl. Když ministerstvo obrany oznámilo, že Mil se stane páteří ruských vrtulníkových sil, umožnilo to stagnujícímu stroji vyrazit nahoru. Byla vyvinuta jeho noční verze napěchovaná elektronikou a důraz byl položen na zvládání jakkoli drsného počasí, které se bude v operačních oblastech (jako je severní Kavkaz) vyskytovat. V příštích dvou letech bych jich mělo být vyrobeno až šedesát strojů, do roku 2015 by měly kompletně nahradit dosluhující Hindy.

Mi-28 dostal do vínku silné motory o výkonu 2 200 koní a silně obrněnou kabinu, schopnou přežít útoky ručními zbraněmi o síle samopalu kalašnikovu. Stroj nese šestnáct protitankových raket Ataka a automatický kanón Shipunov schopný pálit 550 střel za minutu. Ačkoli je ruský kanón silnější, podstatnější je množství střeliva, které může nést. 250 dávek u Havocu je proti 1 200 dávkám, které nese Apache, skutečně málo. Havoc však vítězí v objemu raket, jeho plná bojová váha je o celé 2,7 tuny vyšší, čímž potvrzuje roli těžkého protitankového stroje. K tomu upravené motory mu dodávají také vyšší maximální rychlost. Má to však svou daň – nižší operační dosah, pouze asi 200 kilometrů (tedy přílet, vykonání mise, odlet), což je téměř o polovinu horší než u Apache. Ten je díky nižší váze také schopen lépe manévrovat.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907