Důvtipné vrány z Nové Kaledonie se pečlivě starají o své nástroje

25.05.2015 - Stanislav Mihulka

Vrány znají hodnotu svých nástrojů a dávají si na ně pozor


Reklama

O chytrosti vran novokedonských (Corvus moneduloides) se vyprávějí neuvěřitelné zkazky. Jsou to nesmírně chytří ptáci, původem z tropické Nové Kaledonie, kteří rádi využívají nástroje. A jak se ukazuje, dovedou se o své nástroje dobře postarat, aby o ně nepřišli.

Vrány z Nové Kaledonie proslavilo hlavně chytání hmyzu z obtížně dostupných míst, k němuž využívají nástroje vyrobené z kousků dřeva nebo větviček. Nejprve nástroj uchopí zobákem a s jeho pomocí polapí hmyz. Pak si ale potřebují nástroj odložit, aby mohli svoji kořist sníst.

Britští vědci pozorovali, že si vrány novokaledonské nástroje hlídají a přidržují si je pod nohami, aby o ně nepřišli. Dokonce se ukázalo, že si vrány hlídají své nástroje pečlivěji, když s nimi pracují ve větší výšce nad zemí. Když své nástroje zrovna nepotřebují, tak si je nechávají v otvorech uvnitř stromů anebo třeba zastrčené za kůrou. Podle toho, co vědci viděli, si vrány extrémně dobře pamatují, kde své nástroje nechaly a rády se k nim vrací.

Používání nástrojů jsme už viděli u několika druhů zvířat. Pár z nich jsme dokonce přistihli, jak stejné nástroje používají opakovaně anebo si je dokonce nosí s sebou. Nová studie vran novokaledonských je ale první, která zkoumala zvířata s nástroji, když si zrovna neshánějí jídlo.

  • Zdroj textu:

    University of St Andrews, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: Jolyon Troscianko / University of California, Santa Barbara

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907