Důvtipné vrány z Nové Kaledonie se pečlivě starají o své nástroje

25.05.2015 - Stanislav Mihulka

Vrány znají hodnotu svých nástrojů a dávají si na ně pozor


Reklama

O chytrosti vran novokedonských (Corvus moneduloides) se vyprávějí neuvěřitelné zkazky. Jsou to nesmírně chytří ptáci, původem z tropické Nové Kaledonie, kteří rádi využívají nástroje. A jak se ukazuje, dovedou se o své nástroje dobře postarat, aby o ně nepřišli.

Vrány z Nové Kaledonie proslavilo hlavně chytání hmyzu z obtížně dostupných míst, k němuž využívají nástroje vyrobené z kousků dřeva nebo větviček. Nejprve nástroj uchopí zobákem a s jeho pomocí polapí hmyz. Pak si ale potřebují nástroj odložit, aby mohli svoji kořist sníst.

Britští vědci pozorovali, že si vrány novokaledonské nástroje hlídají a přidržují si je pod nohami, aby o ně nepřišli. Dokonce se ukázalo, že si vrány hlídají své nástroje pečlivěji, když s nimi pracují ve větší výšce nad zemí. Když své nástroje zrovna nepotřebují, tak si je nechávají v otvorech uvnitř stromů anebo třeba zastrčené za kůrou. Podle toho, co vědci viděli, si vrány extrémně dobře pamatují, kde své nástroje nechaly a rády se k nim vrací.

Používání nástrojů jsme už viděli u několika druhů zvířat. Pár z nich jsme dokonce přistihli, jak stejné nástroje používají opakovaně anebo si je dokonce nosí s sebou. Nová studie vran novokaledonských je ale první, která zkoumala zvířata s nástroji, když si zrovna neshánějí jídlo.

  • Zdroj textu:

    University of St Andrews, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: Jolyon Troscianko / University of California, Santa Barbara

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907