Dva roky na Marsu: Curiosity slaví výročí. Přistál 6. srpna 2012

12.08.2014 - Martin Reichman

Nejsložitější přístroj, jaký kdy lidé poslali na jinou planetu, má za sebou první dva roky pobytu na Marsu. Svůj primární cíl již sice Curiosity splnil, čekají jej ale další náročné výzvy


Reklama

Málokdo si dnes vzpomene na sedm minut hrůzy, které vědci zodpovědní za projekt Curiosity prožili před dvěma lety, 6. srpna 2012. Sedm minut očekávání, zahrnujících vstup do atmosféry Marsu, sestup na jeho povrch a finální přistání Curiosity zvládl a vydal se tak vstříc své neuvěřitelné misi.

Život na Marsu? Pravděpodobně ano

Hlavním cílem Curiosity bylo zjistit, zda na Marsu jsou nebo někdy byly podmínky vhodné pro vznik života. Tuto otázku Curiosity paradoxně zodpověděl již necelý rok po svém přistání. Průzkum výběžku John Klein, který se nachází v oblasti pojmenované jako Yellowknife Bay, odhalil ložiska jílu a dalších nerostů. Jejich analýza následně potvrdila, že Yellowknife Bay je dnem dávného povrchového jezera. Byla tak potvrzena přítomnost kapalné vody na Marsu, která je považována za základní předpoklad vzniku života.

Hlavní cíl splněn, mise trvá

Mise Curiosity tím ale pochopitelně neskončila. Na své cestě k hoře Mount Sharp vozítko urazilo již 9 kilometrů a pořídilo více než 170 tisíc fotografií.

Po dvou letech nyní Curiosity opustí kráter Gale a přes prostor nazývaný Pahrump Hills se vydá k úpatí 5,5 kilometrů vysoké hory Mount Sharp. Vědci očekávají, že geologické složení Pahrump Hills bude odlišné od povrchu na kterém se doposud Curiosity pohyboval. Je tedy velmi pravděpodobné, že množství zásadních informací o geologické podstatě Marsu na nás teprve čekají.

V současné chvíli Curiosity od Pahrump Hills dělí zhruba půl kilometru a průsmyk, z něhož započne Curiosity svůj výstup k hoře Mount Sharp, je nyní vzdálen zhruba tři kilometry. Vědci očekávají, že k úpatí hory dorazí Curiosity letos na podzim.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, Universe Today

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907