Dvanáct světů, na kterých bychom jednou mohli najít život

04.03.2014 - Redakce

Kepler před několika dny objevil na sedm set nových exoplanet. A současně rozšířil počet světů, na kterých by mohl existovat život, o další čtyři


Reklama

Země je zatím jedinou planetou, na které máme potvrzenu existenci života. Jeho stopy také hledáme na dalších objektech Sluneční soustavy, horkými kandidáty je například Jupiterův měsíc Europa s možným oceánem pod ledovou krustou.

Známky života ale hledáme také na planetách mimo naši Sluneční soustavu. V tom nám neocenitelně pomáhá sonda Kepler, i když už nepracuje na plný výkon. Před několika dny vědci potvrdili existenci dalších sedmi set exoplanet, které dříve Kepler našel jako potenciální kandidáty.

Na obrázku je zobrazeno dvanáct extrasolárních planet, které obíhají svoje mateřské hvězdy v obyvatelných zónách. Mají (podle vědců) správnou teplotu povrchu, aby na něm mohla existovat voda v tekutém stavu. A právě o těchto planetách předpokládáme, že by se na nich mohl rozvíjet život, ať už v jakýchkoliv formách.

Ačkoliv v současné době nemáme prostředky, jak na těchto vzdálených světech detekovat život přímo, hledat obyvatelné exoplanety nám pomůže lépe pochopit a přijmout naše vlastní místo ve vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Planetary Habitability Laboratory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907