Dvanáct světů, na kterých bychom jednou mohli najít život

04.03.2014 - Redakce

Kepler před několika dny objevil na sedm set nových exoplanet. A současně rozšířil počet světů, na kterých by mohl existovat život, o další čtyři


Reklama

Země je zatím jedinou planetou, na které máme potvrzenu existenci života. Jeho stopy také hledáme na dalších objektech Sluneční soustavy, horkými kandidáty je například Jupiterův měsíc Europa s možným oceánem pod ledovou krustou.

Známky života ale hledáme také na planetách mimo naši Sluneční soustavu. V tom nám neocenitelně pomáhá sonda Kepler, i když už nepracuje na plný výkon. Před několika dny vědci potvrdili existenci dalších sedmi set exoplanet, které dříve Kepler našel jako potenciální kandidáty.

Na obrázku je zobrazeno dvanáct extrasolárních planet, které obíhají svoje mateřské hvězdy v obyvatelných zónách. Mají (podle vědců) správnou teplotu povrchu, aby na něm mohla existovat voda v tekutém stavu. A právě o těchto planetách předpokládáme, že by se na nich mohl rozvíjet život, ať už v jakýchkoliv formách.

Ačkoliv v současné době nemáme prostředky, jak na těchto vzdálených světech detekovat život přímo, hledat obyvatelné exoplanety nám pomůže lépe pochopit a přijmout naše vlastní místo ve vesmíru.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Planetary Habitability Laboratory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907