Dvojí život mexických policistů: Po práci zápasí v ringu

05.04.2015 - redakce 100+1

Den co den se starají o pořádek v ulicích, zatýkají zločince, rozdávají pokuty. Pak mají ovšem vybraní policisté z Mexico City ještě jinou, poměrně neobvyklou náplň práce – profesionální zápasy, známé jako lucha libre


Reklama

Bez nadsázky by se dalo říct, že policisté v hlavním městě Mexika mají dvojí tvář. Tu běžnou, policejní, a pak tu druhou – tvář wrestlingu. Zmíněné role jsou podle nich velmi náročné: „Obojí je velmi těžké. Být policistou v Mexiku je nebezpečné. Nikdy nevíte, s kým se potkáte. Jako bojovník zase můžete špatně upadnout nebo dostat nečekanou ránu,“ říká policejní bojovník s přezdívkou Etereo.

Mezi sportem a divadlem

Wrestling představuje nesoutěžní profesionální sport, kde jsou výsledky zápasů předem domluvené. Jde tedy spíše o divadlo a show než skutečné klání. Mimo samotné zápolení se zde nabízí prostor i pro příběh – jeden wrestler plní roli hodného (face), zatímco ten druhý je naopak zlý (heel).

Profesionální wrestling může mít mnoho podob. Ten mexický, s názvem lucha libre („volný boj“) je rychlý, vévodí mu atletická zdatnost a zápasníci si při něm oblékají obličejové masky. V USA se zrodil tzv. hardcore fight („tvrdý boj“), který se vyznačuje vysokou mírou brutality, a používají se při něm také různé zbraně. V Japonsku zase v rámci „puroresu“ kladou důraz hlavně na sílu.

Mexický policejní wrestling má podle slov aktérů hlavně udržovat jejich fyzickou sílu. I když jsou zápasy předem domluvené, sami bojovníci vědí, že mohou skončit s vážnými zraněními. Mimo ring však wrestlingové prvky nikdy nepoužívají: „Nikdy nesmíme to, co děláme ve wrestlingu, aplikovat na ulici. Všechno to děláme jen proto, abychom byli ve výborné kondici,“ dodává mexický policista, který nechce být jmenován.

Pro mladíky i veterány

Kondici mexičtí ochránci zákona opravdu potřebují. Tradičně se totiž řadí mezi nejohroženější policisty na světě. Ročně jich zemřou stovky, hlavně při pronásledování zločinců, kterých je ve zmíněné oblasti opravdu požehnaně.

Zůstává otázkou, zda se mexická vláda snaží své muže jistým způsobem rozptýlit a dopřát jim touto formou psychický odpočinek, nebo je spíše připravuje na každodenní boj v ulicích velkoměsta. Hodinám v ringu se nevyhnou ani policejní veteráni, k nimž patří třeba třiašedesátiletý policista s přezdívkou Osiris. Jak to zvládá? „Sportuju celý život. Všechny špatné návyky musely vždy stranou – to nejdůležitější je sport.“

Je možné, že třiašedesátiletého policejního hrdinu inspiroval herec Mickey Rourke. Ten ve svém úspěšném filmu Wrestler z roku 2008 zvládl řadu wrestlingových scén bez dabéra. A to už nepatřil k žádným mladíčkům – táhlo mu tehdy na 57 let. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907