Dvojice bílých trpaslíků na spirále smrti: Čeká je srážka a exploze supernovy

10.02.2015 - Martin Reichman

Astronomové poprvé identifikovali dvojici bílých trpaslíků mířících ke vzájemné kolizi. Výsledkem bude exploze supernovy


Reklama

Uprostřed planetární mlhoviny Henize 2-428, astronomové objevili dvojici překvapivě hmotných hvězd, které podle aktuálních výpočtů čeká velká vesmírná srážka. Oběžné dráhy obě hvězdy nezadržitelně svedou ke vzájemnému splynutí, jehož výsledkem bude zažehnutí řetězové termojaderné exploze a vznik supernovy typu Ia.

Nevyhnutelná kolize

Hvězdy jsou podle astronomů bílí trpaslíci, hmotnější než naše Slunce a vzájemný oběh jim trvá čtyři hodiny. Jsou tedy dostatečně blízko na to, aby se, podle Einsteinovy obecné teorie relativity, k sobě dále po spirále přibližovaly v důsledku vyzařování gravitačních vln. Nakonec by v průběhu následujících 700 milionů let mohly splynout v jednu hvězdu.

TIP: Proč hvězdy po překročení určité hmotnosti vybuchnou jako supernova?

K explozi supernovy typu Ia dochází, když hvězda typu bílý trpaslík získá navíc hmotu – například akrecí plynu z hvězdného souputníka, případně spojením s jiným bílým trpaslíkem. V okamžiku, kdy jeho hmotnost překročí Chandrasekharovu mez, hmota hvězdy již není dále schopna odolávat vlastní gravitaci a začne se hroutit. Rychle se zvýší teplota a zažehne se řetězová termojaderná reakce, která hvězdu rozmetá na kusy.

Supernova Ia

Energie, která se uvolní termonukleárním zážehem (1044 J), způsobí prudkou explozi hvězdy a vznik rázové vlny. Vyvrhovaná hmota bude urychlována na rychlosti v řádu 10 000 km/s. Energie uvolněná při explozi způsobí také extrémní zvýšení jasnosti.

Až doposud byl vznik supernovy typu Ia v důsledku spojení dvojice bílých trpaslíků čistě teoretickým předpokladem, centrální dvojhvězda v mlhovině Henize 2-428 je tak prvním, ale zcela konkrétním případem vzniku supernovy Ia.

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: ESO, L. Calçada

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česká verze juggeru zůstává věrná originálnímu postapokalyptickému pojetí, včetně brutálnějších soubojů.

Zajímavosti

Chrám s téměř tisíciletou tradicí hostil v minulosti jen ty nejnadanější žáky.

Zajímavosti

Jsme ve vesmíru sami? A pokud ano, proč nás ještě nikdo nekontaktoval?

Vesmír

Charles Lindbergh, Fred Astaire a Albert Fall. Jejich aféry plnily první stránky amerických novin v první polovině minulého století.

Historie

Za pár týdnů vyjde životní dílo Miroslava Brože ve spoluautorství s Milanem Kopeckým

Válka

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907