Dvojitý kvazar? Nikoliv, to jen galaxie ohýbají a deformují prostor

30.01.2014 - Petr Broža

Ve vesmíru dochází k mnoha zajímavým bizarnostem. Například vzdálené kvazary můžeme za určitých okolností vidět i dvakrát. Mohou za to velmi hmotné galaxie ležící před nimi


Reklama

Na tomto obrázku, který pořídil teleskop Hubble, jsou ve středu vidět dva velmi jasné objekty nacházející se blízko sebe. Když byly objeveny v roce 1979, předpokládali vědci, že jde o dva odlišné objekty. Později se zjistilo, že mají podobné, ne-li totožné vlastnosti. A konečně nedávno se astronomové utvrdili v tom, že jde o jeden a tentýž objekt - kvazar QSO 0957+561 ležící ve vzdálenosti téměř 14 miliard světelných známý jako Twin Quasar - kvazarová dvojčata. Jak je to možné?

Před tímto kvazarem se totiž nachází ve vzdálenosti zhruba 4 miliard světelných let obrovská galaxie YGKOW G1, která funguje jako gravitační čočka. Ta je natolik hmotná, že ohýbá světlo letící kolem ní – funguje tak jako gravitační čočka: světlo přicházející z velkých dálek zesiluje a láme. Díky tomu nejenže vidíme extrémně vzdálené (a tedy vemi staré) objekty, ale také dochází často k jejich zdvojení. Gravitační síla těchto velkých galaxií má vliv nejen na ně samotné, ale i na prostor, v němž se nachází. Ten deformuje a ohýbá a vytváří bizarní efekty, jako tento dvojitý kvazar.

Díky tomuto efektu, který je důkazem Einsteinovy teorie relativity, můžeme vidět i vesmír, který se nachází za těmito velkými objekty - nebýt něj, zůstal by naším zrakům skryt. A Hubbleův teleskop nám tak umožňuje nahlížet až do samých počátků vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907