Edisonové v sukních: Ženy které předběhly svou dobu

01.01.2015 - redakce 100+1

Mužských vynálezců dokážeme hravě vyjmenovat hned několik, ale ty ženské si vybavujeme jen stěží. Přitom za tak zásadními objevy, jakými se staly stěrače, cirkulárka nebo kevlar, musíme hledat právě ženy


Reklama

Mary Andersonová nikdy dříve neviděla sníh. Když v roce 1903 dorazila z horké Alabamy do zasněženého New Yorku, nestačila se divit. Nastoupila do tramvaje a divila se dál. Řidič se ve vánici vykláněl z kabiny, aby odstranil bílou nadílku z čelního skla. Andersonová následně navrhla a vyrobila pohyblivé rameno s lopatkou – tramvajářům by pak stačilo v teple vozu otáčet klikou a problém by se vyřešil. Stěrač patentovala roku 1903, ale lidé jej přijali rozpačitě. Tvrdili, že bude řidiče rušit a povede k nehodám. Se svou novinkou, která dnes tvoří povinnou výbavu všech automobilů, přišla zkrátka kreativní Američanka příliš brzy. Její patent vypršel, a z vynálezu tak nikdy nic neměla. 

Margaret Knightová si vysloužila přezdívku „ženský Edison“. Na konto si totiž připsala více než devadesát vynálezů a přes dvacet patentů. Dala si patentovat například zařízení na vykrajování podrážek, rožeň, rám posuvného okna i rotační motor. Nejvíc však proslula strojem na papírové tašky s plochým dnem. Její vynález nahradil práci třiceti lidí a brzy se začal používat po celém světě.

Kevlar a cirkulárka

Američanka Stephanie Kwoleková nastoupila roku 1946 do newyorské chemičky DuPont jen dočasně – chtěla si vydělat na studium medicíny. Práci však nakonec shledala natolik zajímavou, že ve firmě zůstala. O dvacet let později vyvinula lehký materiál pětkrát pevnější než ocel: kevlar. Její vynález se záhy stal součástí pneumatik, lyží, ale i marsovských vozítek. Nejvíce se však dosud využívá ve vojenském průmyslu při výrobě neprůstřelných vest a přileb. 

A pokud vám celé dny kvílí pod okny cirkulárka, poděkujte drobné tiché tkadleně z Massachusetts Tabithě Babbittové. Tato svérázná žena žila v náboženském společenství tzv. shakerů: Jednalo se o církev odvozenou od francouzských protestantů, kteří prchli do Anglie a později roku 1774 do Ameriky. Její členové věřili, že dostali dar proroctví, který se manifestoval třesem těla (angl. shake).

Nebyla to však Tabithina víra, co pomohlo na svět první kotoučové pile. Cirkulárku vymyslela roku 1810, aby ulehčila práci svým bratřím, kteří se museli potýkat s tehdejšími ohromnými pilami.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907