Editování genů poprvé zachraňuje před smrtí kvůli leukémii

06.11.2015 - Stanislav Mihulka

Editace dvou genů bílých krvinek prozatím vyléčila roční holčičku s agresivní leukémií


Reklama

Jednoroční Layla trpí agresivní formou akutní lymfoblastické leukémie. Její léčba se nevyvíjela dobře a britští lékaři považovali její stav za beznadějný.

Vědci University College London ale na Layle poprvé v historii vyzkoušeli léčbu, která zahrnuje editaci genů buněk dárce. Nejprve si pořídili zdravé T-lymfocyty, tedy bílé krvinky, které jsou oporou imunity.

Těmto krvinkám pomocí editace vypnuli gen, kvůli kterému by jinak útočily na veškeré buňky příjemce. Zároveň jim vypnuli ještě další gen, který je činí zranitelnými vůči léčbě pomocí antibiotik. Editovanými bílými krvinky poté léčili Laylu.

Dvojitá editace genů zafungovala velice dobře. Šance Layly byly jen mizivá a ona stále žije a daří se jí více než dobře. Ještě není úplně jisté, zda se zákeřná nemoc Layle nevrátí, zatím to ale pro editaci genů v léčbě rakoviny vypadá dost slibně.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, GOSH

  • Zdroj fotografií: GOSH

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907