Egyptská Modrá díra: Nenasytný potápěčský hřbitov

09.08.2013 - Marek Telička

Několik kilometrů severně od známého egyptského letoviska Dahab se těsně u pobřeží Rudého moře nachází zřejmě nejproslulejší potápěčské místo na světě. Takzvaná Modrá díra je podmořská korálová průrva bohatá na podmořský život


Reklama

Zatímco rybkám opravdu přeje, k odvážlivcům s kyslíkovými přístroji je nemilosrdná. Podle egyptských úřadů při pokusech o prozkoumání unikátního útvaru, jehož dno je kolem 120–130 metrů hluboko, zahynulo asi 40 lidí. To alespoň říkají oficiální záznamy, o nichž se však říká, že zachycují ani ne polovinu skutečných případů. Často se uvádí, že zde přišlo o život více než sto lidí a kvůli tomu si Modrá díra vysloužila přezdívku „Potápěčský hřbitov“.

K většině smrtelných nehod dochází, když se sportovní nadšenci pokoušejí najít tunel spojující průrvu s volným mořem. Asi 25 metrů dlouhý průchod se nachází v hloubce kolem 50 metrů, což je jedna část problému. Sportovní potápěči, kteří mají v tlakové lahvi pouze neupravený vzduch, by se  totiž neměli vydávat do hloubek přesahujících cca 35–40 metrů. Při ponoření pod tuto hranici s běžným vybavením hrozí opojení dusíkem. Kvůli vysokému tlaku dýchací směsi se zvyšuje narkotický účinek tohoto plynu, člověk ztrácí koncentraci, otupí a reaguje zpomaleně. Někdy dokonce usne nebo upadne do bezvědomí.

Tunel nazývaný prostě „Oblouk“ má kromě toho i další léčky. Jednak je kvůli nezvyklému úhlu mezi průrvou, průchodem a otevřeným mořem velmi nesnadné objevit vstup. Potápěči jej proto často minou a aniž by věděli, jak hluboko už jsou, klesají stále níž. Dusík se přitom ve větších hloubkách projevuje stále intenzivněji. Navíc se průchod zdá být mnohem kratší než ve skutečnosti je a často jím teče poměrně silný protiproud, což opět zkresluje odhad obtížnosti jeho překonání a vlastních sil.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907