Ekonomická nerovnost škodí vztahům mezi partnery

02.06.2015 - Stanislav Mihulka

Když je žena ve vztahu zcela ekonomicky závislá na muži a nebo ještě hůř, když je muž závislý na ženě, tak je zle


Reklama

Jeden by si mohl myslet, že lidé budou vděční za to, když se o ně ve vztahu ten druhý stará. Podle Christin Munschové z Univerzity v Connecticutu to tak ale nebývá. Zjistila totiž, že lidem vyhovuje, když jsou ve vztahu ekonomicky přibližně rovnocenní. Nechtějí být na někom závislí.

Munschové vyšlo, že když je žena totálně ekonomicky závislá na muži, má každý rok 5% šanci, že svého partnera podvede. Pokud je to naopak a muž je ve vztahu totálně závislý na ženě, pravděpodobnost podvedení partnerky se každý rok pohybuje dokonce kolem 15 procent.

Vše nasvědčuje tomu, že když muž není hlavním živitelem rodiny, je obzvláště ohrožený sklony k nevěře. Podle Munschové to může být mechanismus, jak si muži, kteří netáhnou rodinu, zlepšují sebedůvěru a také trestají své příliš úspěšné manželky.

  • Zdroj textu:

    Americal Sociological Review, American Sociological Association

  • Zdroj fotografií: Jeff Belmonte, Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907