El Gordo: Nejtěžší galaktická kupa ve vesmíru váží jako tři biliardy Sluncí

09.04.2014 - Redakce


Reklama

Hubbleův dalekohled pomohl zvážit největší známou kupu galaxií vzdáleného vesmíru, značenou jakou ACT-CL J0102-4915 a konečně pro ni našel i přezdívku - El Gordo (španělsky „ten tlustý“).

Měřením toho, jak gravitace této kupy ohýbá světlo vzdálenějších galaxií na pozadí, vypočítali astronomové její hmotnost na zhruba tři biliardy sluncí. Tato kupa, která se nachází zhruba 9,7 miliard světelných let daleko, je tak přibližně o 43 % masivnější, než se dříve předpovídalo.

Měření bylo provedeno pomocí tzv. gravitační čočky – hmotné objekty ohýbají a zesilují záření, které okolo nich prochází. Díky tomu jsou jednak vidět vzdálené objekty, a jednak můžeme určit, jak hmotný je objekt, který toto záření ohýbá.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907