El Gordo: Nejtěžší galaktická kupa ve vesmíru váží jako tři biliardy Sluncí

09.04.2014 - Redakce


Reklama

Hubbleův dalekohled pomohl zvážit největší známou kupu galaxií vzdáleného vesmíru, značenou jakou ACT-CL J0102-4915 a konečně pro ni našel i přezdívku - El Gordo (španělsky „ten tlustý“).

Měřením toho, jak gravitace této kupy ohýbá světlo vzdálenějších galaxií na pozadí, vypočítali astronomové její hmotnost na zhruba tři biliardy sluncí. Tato kupa, která se nachází zhruba 9,7 miliard světelných let daleko, je tak přibližně o 43 % masivnější, než se dříve předpovídalo.

Měření bylo provedeno pomocí tzv. gravitační čočky – hmotné objekty ohýbají a zesilují záření, které okolo nich prochází. Díky tomu jsou jednak vidět vzdálené objekty, a jednak můžeme určit, jak hmotný je objekt, který toto záření ohýbá.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bobulím goji se mohou postavit borůvky, které si natrháte v lese. A zázračnou potravinou by klidně mohly být obyčejné fazole.

Zajímavosti

Swordfishe vyzbrojené neřízenými raketami během cvičného letu v roce 1944

Válka

Caesar obdivoval činy Alexandra Velikého a zhlédl se v jeho dobyvatelských taženích.

Zajímavosti
Vesmír

Tikal, metropole dávných Mayů.

Věda

Srdce a plíce, zejména v dolní části, se stlačí, takže nemají dosti místa pro dýchání. Nositelce korzetu se tak při nadechnutí prudce zvedá poprsí, což působí na muže samozřejmě velmi svůdně.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907