Elektrická jachta: Žádné emise ani mořská nemoc

25.06.2014 - Jan Miklín

Ergonomická, bezhlučná, ekologická, efektivní a rychlá. Samá pozitiva se vážou k právě představené lodi SWATH Electra Glide Limousine Tender, poháněné elektromotory zásobovanými energií ze slunce


Reklama

Střechu lodi totiž pokrývají fotovoltaické panely s výkonem 20 kW za den, respektive až 7 MW za rok. To při rychlosti okolo 40 km/h stačí na uplutí 1 850 kilometrů. Dvojice elektromotorů má výkon 300 koňských sil, což stačí na rychlostní maximum 83 km/h. Díky efektivnímu rozložení výkonu může loď jen na energii z baterií plout nižší cestovní rychlostí až 70 km s nulovými emisemi. Pokud je třeba většího výkonu, kromě slunce mohou baterie dobíjet i dieselové generátory.

Pohodlí na palubě

Do útrob 9,5 metrů dlouhé lodi se vejde 12 až 14 pasažérů, kteří si mohou užívat komfortu 2 metry vysoké kajuty, velkých LCD obrazovek, ale zejména klidné plavby. Tu zajišťuje stabilní katamaránová konstrukce, díky níž má lehká loď (vyrobená z uhlíkovými vlákny vyztužené epoxidové pryskyřice) zároveň malý ponor. Nic tedy nebrání výletům na opuštěné mořské pláže…

Loď byla představena na aktuálním veletrhu Electric & Hybrid Marine World Expo 2014, výrobcem jsou loděnice NESHIP a designérská firma Sauter Carbon Offset Design.

  • Zdroj textu:

    charterworld.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907