Elektrická jachta: Žádné emise ani mořská nemoc

25.06.2014 - Jan Miklín

Ergonomická, bezhlučná, ekologická, efektivní a rychlá. Samá pozitiva se vážou k právě představené lodi SWATH Electra Glide Limousine Tender, poháněné elektromotory zásobovanými energií ze slunce


Reklama

Střechu lodi totiž pokrývají fotovoltaické panely s výkonem 20 kW za den, respektive až 7 MW za rok. To při rychlosti okolo 40 km/h stačí na uplutí 1 850 kilometrů. Dvojice elektromotorů má výkon 300 koňských sil, což stačí na rychlostní maximum 83 km/h. Díky efektivnímu rozložení výkonu může loď jen na energii z baterií plout nižší cestovní rychlostí až 70 km s nulovými emisemi. Pokud je třeba většího výkonu, kromě slunce mohou baterie dobíjet i dieselové generátory.

Pohodlí na palubě

Do útrob 9,5 metrů dlouhé lodi se vejde 12 až 14 pasažérů, kteří si mohou užívat komfortu 2 metry vysoké kajuty, velkých LCD obrazovek, ale zejména klidné plavby. Tu zajišťuje stabilní katamaránová konstrukce, díky níž má lehká loď (vyrobená z uhlíkovými vlákny vyztužené epoxidové pryskyřice) zároveň malý ponor. Nic tedy nebrání výletům na opuštěné mořské pláže…

Loď byla představena na aktuálním veletrhu Electric & Hybrid Marine World Expo 2014, výrobcem jsou loděnice NESHIP a designérská firma Sauter Carbon Offset Design.

Reklama

  • Zdroj textu:

    charterworld.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907