Elektrická jachta: Žádné emise ani mořská nemoc

25.06.2014 - Jan Miklín

Ergonomická, bezhlučná, ekologická, efektivní a rychlá. Samá pozitiva se vážou k právě představené lodi SWATH Electra Glide Limousine Tender, poháněné elektromotory zásobovanými energií ze slunce


Reklama

Střechu lodi totiž pokrývají fotovoltaické panely s výkonem 20 kW za den, respektive až 7 MW za rok. To při rychlosti okolo 40 km/h stačí na uplutí 1 850 kilometrů. Dvojice elektromotorů má výkon 300 koňských sil, což stačí na rychlostní maximum 83 km/h. Díky efektivnímu rozložení výkonu může loď jen na energii z baterií plout nižší cestovní rychlostí až 70 km s nulovými emisemi. Pokud je třeba většího výkonu, kromě slunce mohou baterie dobíjet i dieselové generátory.

Pohodlí na palubě

Do útrob 9,5 metrů dlouhé lodi se vejde 12 až 14 pasažérů, kteří si mohou užívat komfortu 2 metry vysoké kajuty, velkých LCD obrazovek, ale zejména klidné plavby. Tu zajišťuje stabilní katamaránová konstrukce, díky níž má lehká loď (vyrobená z uhlíkovými vlákny vyztužené epoxidové pryskyřice) zároveň malý ponor. Nic tedy nebrání výletům na opuštěné mořské pláže…

Loď byla představena na aktuálním veletrhu Electric & Hybrid Marine World Expo 2014, výrobcem jsou loděnice NESHIP a designérská firma Sauter Carbon Offset Design.

Reklama

  • Zdroj textu:

    charterworld.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907