Science-fiction nebo realita? Elektronika, kterou lze vpíchnout do těla injekcí

13.06.2015 - Stanislav Mihulka

Neviditelné nanosítě se dají natáhnout do injekční stříkačky a pak vpíchnout do mozku nebo i jinam v těle


Reklama

Zní to jako science-fiction, ale přitom jde o nedávný výsledek výzkumu v nanotechnologiích. Na Harvardu vyrobili elektronické zařízení, které je možné vložit do injekční stříkačky a pak vpíchnout do těla – třeba do mozku nebo i na jiná místa.

Jde o elektronickou nanosíť, kterou je možné připojit k dalším zařízením. Nanosíť po vpíchnutí může monitorovat aktivitu nervové soustavy, nebo třeba i stimulovat růst poškozených tkání, včetně buněk nervové soustavy, neuronů.

Podle autorů je elektronika do injekční stříkačky nesmírně ohebná a přizpůsobivá. Jednotlivé prvky nanosítě jsou menší nežli buňky v lidském těle a celá nanosíť se prý chová neurofilně - cíleně vyhledává kontakt s nervovými buňkami. Nanosítě se vyrábějí podobně jako mikročipy, jenom jsou narozdíl od nich ve své výsledné podobě pro lidské oko prakticky neviditelné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Harvard University, Nature Nanotechnology

  • Zdroj fotografií: Lieber Laboratory / Harvard University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907