Emil Hácha se stal československým prezidentem

- Redakce Živá historie

30 . 11 . 1938

Reklama

Úspěšnému rodinnému a pracovnímu životu Emila Háchy učinil konec rok 1938. Přišel o svou ženu, jeho dcera se rozvedla a musel čelit složité politické výzvě. Po abdikaci Edvarda Beneše byl nucen přijmout nezáviděníhodný prezidentský úřad v ještě nezáviděníhodnější době. Psalo se 30. listopadu 1938.

TIP: Právník v době bezpráví: Role prezidenta Háchy za druhé světové války

V prvních letech po vzniku Protektorátu hájil Hácha se vší vervou práva českého národa, vystoupil proti germanizaci a na podzim 1939 dokonce odmítl slib věrnosti Hitlerovi. Ránu do týlu mu však uštědřil atentát na Reinharda Heydricha. Nacistický útlak české společnosti razantně zesílil a starý nemocný prezident se stal figurkou v rukou mocného nepřítele. Ani konec války nebyl k Háchovi spravedlivý. Poslední dny prožil ve vězeňské nemocnici na Pankráci, kde zakrátko zemřel.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907