Energie vzniklá při fotbalu poslouží k osvětlení hřiště

03.10.2014 - Martin Reichman

Zní to možná bláznivě, ale v Brazílii vzniklo fotbalové hřiště, které umí přeměnit kinetickou energii pobíhajících fotbalistů na elektřinu a využít ji k osvětlení hřiště


Reklama

Kde jinde, než v zemi ve které je fotbal náboženstvím, by podobný nápad měl najít lepší uplatnění. Přímo v srdci chudinských čtvrtí Rio de Janeira postavila společnost Shell speciální hi-tech hřiště tvořené 200 dlaždicemi ukrytými pod fotbalovým trávníkem. Dlaždice mění kinetickou energii pohybujících se hráčů na elektřinu a ta poté, v kombinaci se solární energií, slouží k napájení místního osvětlení.

Projekt vznikl v rámci iniciativy Make the Future, která hledá nové inovativní postupy pro výrobu čistých energií. Podle jednoho z představitelů společnosti Shell, která za celým projektem stojí a financuje jej, budeme v roce 2050 spotřebovávat o 75% více energie než nyní. To je důvod, proč bychom měli hledat nové zdroje energií. Shell se zavázal, že do projektu každoročně investuje 1,3 miliardy dolarů.

  • Zdroj textu:

    shell.com

  • Zdroj fotografií: Shell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907