Energie vzniklá při fotbalu poslouží k osvětlení hřiště

03.10.2014 - Martin Reichman

Zní to možná bláznivě, ale v Brazílii vzniklo fotbalové hřiště, které umí přeměnit kinetickou energii pobíhajících fotbalistů na elektřinu a využít ji k osvětlení hřiště


Reklama

Kde jinde, než v zemi ve které je fotbal náboženstvím, by podobný nápad měl najít lepší uplatnění. Přímo v srdci chudinských čtvrtí Rio de Janeira postavila společnost Shell speciální hi-tech hřiště tvořené 200 dlaždicemi ukrytými pod fotbalovým trávníkem. Dlaždice mění kinetickou energii pohybujících se hráčů na elektřinu a ta poté, v kombinaci se solární energií, slouží k napájení místního osvětlení.

Projekt vznikl v rámci iniciativy Make the Future, která hledá nové inovativní postupy pro výrobu čistých energií. Podle jednoho z představitelů společnosti Shell, která za celým projektem stojí a financuje jej, budeme v roce 2050 spotřebovávat o 75% více energie než nyní. To je důvod, proč bychom měli hledat nové zdroje energií. Shell se zavázal, že do projektu každoročně investuje 1,3 miliardy dolarů.

  • Zdroj textu:

    shell.com

  • Zdroj fotografií: Shell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907