Deníček spojařky: válečné vzpomínky příslušnice čs. vojenské jednotky v SSSR

31.12.2015 - Redakce Válka Revue

Národní archiv vydal komentovaný válečný deník spojařky Jiřiny Kopoldové, dcery Jiřího Švermy


Reklama

Národní archiv publikoval další z unikátních dokumentů, které má ve své péči. Kniha Deníček spojařky představuje kritickou edici válečných zápisků Jiřiny Švermové (provd. Kopoldové), radistky a osvětové důstojnice u čs. voj. jednotky v SSSR. Autorka si od svého odjezdu na frontu na podzim 1943 do května 1945 pečlivě, byť jen stručně zapisovala události, jež se odehrály kolem ní. Jde o osobitý zdroj informací o každodenním životě u čs. jednotky. 

V deníku najdeme jak zápisy dokumentující všední život na frontě (večeře s přáteli, špatné hygienické podmínky, nepřátelské ostřelování apod.), tak i zápisy ryze osobního charakteru (stýskání po zabitých kamarádech či rodičích). Bezpochyby nejsilnější pasáže přestavují popisy bojů na Dukle, kde byli čs. vojáci vystaveni neustálým nepřátelským minometným přepadům.

Více na webu www.nacr.cz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907