Erotika k očištění duše: Sexualita stará tisíc let

01.11.2013 - Marek Telička


Reklama

V samém srdci Indie na místě zvaném Khadžuráho bylo mezi roky 950–1050 postaveno celkem 85 podivuhodných kamenných chrámů. Zanechala je zde mocná dynastie Čandélovců, která v době největšího rozmachu ovládala téměř celý indický stát Madhjapradéš. Zhruba mezi 14. a polovinou 19. století byly chrámy zcela zapomenuty a především své odlehlosti mohou zřejmě děkovat za to, že se jich do dnešních dnů zachovaly plné dvě desítky. Jinak by pravděpodobně byly, obdobně jako jiné hinduistické monumenty, zničeny muslimskými dobyvateli. Největší pozornost četných návštěvníků z Indie i zahraničí dnes přitahují erotické skulptury, jimiž jsou chrámy, zasvěcené hinduistickým bohům, zdobeny. Je zajímavé, že uvnitř chrámů ani poblíž zobrazení bohů žádný z těchto sexuálních motivů nenajdete. Soustředí se pouze na vnější plášť budov, a to jen u zhruba desetiny ze všech soch. Ostatní náměty ukazují výjevy z běžného života, které je i dnes snadné určit – ženy, upravující si vlasy, hudebníci s nástroji, hrnčíři nebo zemědělci při práci. Hlubší interpretace zobrazování odvážných sexuálních poloh už tak jednoznačná není. Nejčastěji se uvádí, že Čandélovští vládci praktikovali tantrismus, který učí, že skrze odevzdání se pohlavním tužbám lze dojít k osvobození ducha. Jiná teorie ale naopak říká, že sexuální výjevy zobrazené pouze na vnější části chrámů naznačují, aby člověk přistupoval k modlitbě uvnitř chrámu očištěný od těchto světských tužeb, které má zanechat před vstupem.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907