ESA probudila přistávací modul sondy Rosetta. Ten přistane na kometě

01.04.2014 - Redakce

Kometární sonda Rosetta je konečně kompletně vzhůru. Poté, co se v lednu probudily systémy hlavní družice, zapnul se i modul Philae, který uskuteční přistání na povrchu komety


Reklama

V pátek 28. března vyslala ESA, tvůrce sondy Rosetta, signál k probuzení modulu Philae. Ten se úspěšně probudil po 33 měsících spánku. Rosetta i Philae se tak mohou postupně připravovat k přistání na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, a testovat své systémy.

Zatímco Rosetta se v lednu probudila sama pomocí programu, modul byl probuzen na dálku manuálně – signálem, který urazil 655 milionů kilometrů. Pro srovnání, Země je od Slunce vzdálena 150 milionů kilometrů. Na tuto vzdálenost už signál letí více než půl hodiny.

Tip: Rosetta žije! Sonda, která bude zkoumat kometu, se probudila

Modul Philae má hmotnost 100 kilogramů a na kometě se pokusí přistát v listopadu. Vědci by považovali za úspěch 65 hodin práce na povrchu, doufají však v několikaměsíční činnost. Rosetta totiž strávila ve vesmíru již deset let (startovala v březnu 2004) a byla by škoda, aby svou cestu nekorunovala podobným úspěchem jako třeba družice Cassini, která slouží násobně déle, než se předpokládalo.

Sonda se k sondě přiblíží v srpnu a následně bude hledat vhodné místo pro listopadové přistání. Společně, Rosetta i Philae, pak budou sledovat, jak se kometa mění během svého přiblížení ke Slunci.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907