ESA otestovala výsadek autonomního robotického roveru pro cestu na Mars

09.11.2015 - Martin Reichman

Již za tři roky má k Marsu vyrazit autonomní robotický rover, který bude pátrat po důkazech života na rudé planetě


Reklama

Každá cesta začíná prvním krokem. V případě robota určeného pro průzkum Marsu je prvním krokem jeho sjetí z přistávacího modulu. Právě výsadek na povrch Marsu považují vědci za druhý nejkritičtější okamžik připravované mise (tím prvním kritickým okamžikem je pochopitelně přistání). ESA proto věnuje testování výsadku mimořádnou pozornost.

ExoMars 2018

Částečně autonomní robotický rover je podobný americkým sondám MER a k Marsu by měl zamířit v roce 2018. Rover je společným dítkem ESA a ruské agentury Roskosmos. Během posledních zkoušek rover svůj první krok úspěšně zvládl 4× z 5 pokusů. 80% úspěšnost sice nevypadá špatně, selhání v ostrém nasazení by ale znamenalo konec (drahé) mise, což si ESA rozhodně nemůže dovolit.

Během testů se řídící centrum mohlo spolehnout pouze na záběry z kamer a senzorů umístěných na robotovi a telemetrická data bylo možné aktualizovat pouze 2× za hodinu (v reálu by to bylo zhruba 2× denně). Samotnému výsadku vždy přecházel průzkum okolí a zmapování terénu. Na základě této vstupní analýzy poté řídící centrum rozhodlo, jakým směrem a jakou rychlostí má rover opustit bezpečí přistávacího modulu.

Částečně autonomní rover má být součástí mise ExoMars 2018, jejímž cílem bude pátrání po důkazech života na Marsu – ať současném, nebo minulém.

Časosběrný záznam testu

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907