Éterická Medúza a emisní mlhovina Sharpless 249

04.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

Na této půvabné teleskopické mozaice je zachycena za běžných okolností slabá a prchavá mlhovina Medúza. Dvě dominantní jasné hvězdy jsou Mu a Eta Geminorum.

Kosmická medúza je součástí zbytku supernovy IC 443 ve tvaru bubliny, což je rozpínající se mračno trosek po výbuchu hmotné hvězdy. Světlo z této exploze poprvé dosáhlo Zemi před více než 30 tisíci lety. Podobně jako o její sestřenici Krabí mlhovině, je i o mlhovině Medúza známo, že hostí neutronovou hvězdu, pozůstatek jádra zkolabované hvězdy.

Kromě mlhoviny Medúza je na snímku patrná i emisní mlhovina Sharpless 249, nacházející se v levé horní části tohoto vesmírného obrazce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: César Blanco GonzálezDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907