Eurocopter X3: Nejrychlejší helikoptéra na světě

27.11.2013 - Jan Miklín

Eurocopter X3 zaujme zvláštním uspořádáním rotorů, ale zejména svou rychlostí. V současné době se drží na prvním místě světových tabulek s hodnotou 472 km/h


Reklama

Stroj je odvozen z modelu EC155, který slouží například u německé policie. Na rozdíl od něj však postrádá rotor v ocasní části, a je vybaven dvojicí vrtulí na křídlech umístěných ve střední části trupu. Tím tak na první pohled může trochu připomínat jakýsi hybrid mezi letadlem a vrtulníkem.

Plným plynem vpřed

Stroj je vybaven dvěma motory Rolls-Royce Turbomeca RTM322, každý z nich má výkon 2 270 koňských sil. Helikoptéra ke svému prvnímu startu vznesla 6. září 2010 a již o půl roku dosáhla rychlosti 430 km/h. Ukázala tak, že nezvyklý koncept jde ve sféře vysokorychlostních vrtulníků správným směrem.

Rekordní den nastal 7. června letošního roku, kdy stroje letěl rychlostí 472 km/h a překonal tak svého amerického konkurenta, Sikorsky X2. Při mírném klesání se vrtulník pohyboval ještě o desítku kilometrů za hodinu rychleji, ale do světových tabulek se počítá jen let horizontální. I v tak vysoké rychlosti Eurocopter potvrdil plnou ovladatelnost a podle jeho konstruktérů můžeme očekávat, že se technologie zkoušené na X3 budou používat na komerčních strojích již v roce 2020.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Eurocopter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907