Evoluční překvapení: Žáby se stávají odolnými vůči pesticidům

28.08.2015 - Stanislav Mihulka

Dobrá zpráva pro milovníky žab. Evoluce je brání před pesticidy v životním prostředí


Reklama

Poslední dobou slýcháváme spoustu špatných zpráv o tom, jak se ta která bakterie, plevel nebo škůdce staly rezistentními vůči chemickým látkám, které proti nim používáme. Někdy to ale může být i ku prospěchu věci.

Vědce příjemně překvapilo, když zjistili, že se hned několik druhů žab velice rychle stalo odolnými vůči běžně používaným pesticidům. Zvládly to za pár generací nebo dokonce za jedinou. Nedošlo u nich přitom k mutacím v genech, jen se trochu změnil průběh jejich překladu na proteiny.

Spoustu druhů žab dnes považujeme za ohrožené, ale to, že jsou schopné rychle zareagovat na pesticidy, jim dává velkou naději do budoucna. Evoluce nás stále dovede překvapit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907