Evropský extrémně velký dalekohled (European Extremely Large Telescope – E-ELT) je připravovaný největší dalekohled na světě. Od roku 2005 jej vyvíjí mezivládní astronomická organizace Evropská jižní observatoř (ESO), jejímž členem je i Česká republika.
Dalekohled bude postaven na hoře Cerro Armazones v severním Chile v nadmořské výšce 3060 m. S uvedením do provozu se počítá po roce 2020. Dalekohled bude mít průměr hlavního zrcadla 40 m (dosud největší dalekohled na světě Gran Telescopio Canarias má zrcadlo velké 10,4 m). Zrcadlo bude složené ze 798 šestiúhelníkových segmentů o rozměru 1,4 m. Původním cílem ESO bylo postavit dalekohled o průměru zrcadla 100 m, což se ale ukázalo jako nereálné.
Dalekohled bude vybaven i adaptivní optikou, která má odstraňovat zhoršení kvality obrazu a rozmazání obrazu hvězd způsobené neklidem vzduchu. Jedno z těchto zrcadel je opatřeno na zadní straně více než 6000 podpůrnými prvky, tzv. aktuátory, které mění jeho tvar až tisíckrát za sekundu. Dalekohled bude vybaven i několika vědeckými přístroji. Přepnutí z jednoho přístroje na jiný bude přitom otázkou několika málo minut.
Se svým primárním zrcadlem o neuvěřitelném průměru 39,3 metru půjde o největší dalekohled pro pozorování v oboru viditelného světla. Bude čtyřikrát až pětkrát větší než současné nejmodernější přístroje tohoto druhu a zachytí asi 15krát víc světla. Bude také daleko větší než dva další plánované extrémně velké dalekohledy – Třicetimetrový teleskop (Thirty-Meter Telescope) a Obří Magellanův dalekohled (Giant Magellan Telescope).
Profimedia, ESO
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)