Evropa buduje největší dalekohled na světě

03.08.2014 - Martin Reichamn

Evropský extrémně velký dalekohled (European Extremely Large Telescope – E-ELT) je připravovaný největší dalekohled na světě. Od roku 2005 jej vyvíjí mezivládní astronomická organizace Evropská jižní observatoř (ESO), jejímž členem je i Česká republika.

<p>Extrémně velký dalekohled má mít průměr hlavního zrcadla 39,3 metru složeného z 798 šestiúhelníkovitých segmentů o průměru 1,4 metru. </p>

Extrémně velký dalekohled má mít průměr hlavního zrcadla 39,3 metru složeného z 798 šestiúhelníkovitých segmentů o průměru 1,4 metru. 


Reklama

Dalekohled bude postaven na hoře Cerro Armazones v severním Chile v nadmořské výšce 3060 m. S uvedením do provozu se počítá po roce 2020. Dalekohled bude mít průměr hlavního zrcadla 40 m (dosud největší dalekohled na světě Gran Telescopio Canarias má zrcadlo velké 10,4 m). Zrcadlo bude složené ze 798 šestiúhelníkových segmentů o rozměru 1,4 m. Původním cílem ESO bylo postavit dalekohled o průměru zrcadla 100 m, což se ale ukázalo jako nereálné.

Evropské okno do vesmíru

Dalekohled bude vybaven i adaptivní optikou, která má odstraňovat zhoršení kvality obrazu a rozmazání obrazu hvězd způsobené neklidem vzduchu. Jedno z těchto zrcadel je opatřeno na zadní straně více než 6000 podpůrnými prvky, tzv. aktuátory, které mění jeho tvar až tisíckrát za sekundu. Dalekohled bude vybaven i několika vědeckými přístroji. Přepnutí z jednoho přístroje na jiný bude přitom otázkou několika málo minut. 

Se svým primárním zrcadlem o neuvěřitelném průměru 39,3 metru půjde o největší dalekohled pro pozorování v oboru viditelného světla. Bude čtyřikrát až pětkrát větší než současné nejmodernější přístroje tohoto druhu a zachytí asi 15krát víc světla. Bude také daleko větší než dva další plánované extrémně velké dalekohledy – Třicetimetrový teleskop (Thirty-Meter Telescope) a Obří Magellanův dalekohled (Giant Magellan Telescope).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, ESO

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907