Evropský Spaceplane se chystá na ostrý test. Bude vozit turisty

12.03.2014 - Petr Broža

Aribus, největší evropský výrobce letadel, chce vyrábět suborbitální letouny, které budou do kosmu vozit turisty. Za dvě stě tisíc dolarů


Reklama

Největší evropský výrobce letadel, Airbus, plánuje v květnu vypustit prototyp kosmického letadla Spaceplane z výšky okolo třech kilometrů v blízkosti Singapuru. Pokud se pokusný let (nebo spíš pád) podaří, vypustí Airbus během příštího roku letoun z výšky okolo 30 kilometrů. Zatímco první let bude proveden pomocí vrtulníku, při druhém bude letoun vypuštěn ze stratosférického balonu.

Do sta kilometrů

První zmínky o Spaceplanu se objevily v roce 2007, kdy společnost EADS (European Aeronautic Defence and Space Company, nyní Airbus) odhalila, že již dva roky pracuje na vytvoření vesmírného letadla. Tento suborbitální letoun měl vypadat jako běžný malý tryskáč, který bude startovat jako běžné letadlo. Pod dosažení výška 12 kilometrů se zažehne raketový motor, který vynese pilota a čtyři pasážery do výšky okolo 60 kilometrů.

Po jeho vypnutí by se Spaceplane měl setrvačností dostat až do výšky 100 kilometrů, což je obecně uznávaná jako hranice, kde začíná vesmír. Stav beztíže by trval několik minut, během kterého by se pasažérům naskytnul nádherný pohled na matičku Zemi. Letadlo by pak přistálo běžným způsobem jako letadlo nebo raketoplán.

Kosmičtí turisté

Projekt má stát kolem miliardy eur a v tuto chvíli hledá soukromé investory. Airbus totiž chce vyrábět pouze letouny samotné, sám by s nimi nelétal – stejně jako u běžných letadel, která prodává leteckým dopravcům. Letenka do vesmíru by mohla stát kolem dvou set tisíc dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: EADSDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907