Existuje nějaký rozdíl mezi kvazarem a černou dírou?

17.04.2014 - Michal Švanda


Reklama

Přestože spolu kvazary i černé díry úzce souvisejí, jedná se o jiná astrofyzikální tělesa. V případě černé díry jde o objekt s natolik silnou gravitací, že žádné těleso, tedy ani světlo, nedokáže opustit určitou oblast v jeho okolí. K pozorovateli tedy nepřichází žádná využitelná informace (objekt se zdá černý) a naopak veškeré potenciální nosiče informace (hmotné částice i světlo) jsou objektem pohlceny (tento se tedy jeví jako díra). Černé díry mohou vznikat kolapsem jader velmi hmotných hvězd, přičemž se velmi hmotné černé díry nejspíš nacházejí ve středu velké části galaxií a vesmírem dost možná prolétá značné množství malých černých děr, pozůstatků po jeho formování.

Naproti tomu kvazar (zkratka z označení „kvazi-stelární rádiový zdroj“) značí objekt s výrazným rudým posuvem, tedy velmi vzdálený, který v dalekohledu vypadá jako hvězda a je významným zdrojem rádiového záření. Předpokládá se, že se jedná o jádra velmi starých a hmotných galaxií s centrální supermasivní černou dírou, na niž dopadá velké množství okolního plynu. Ten se při pádu ohřívá a je zdrojem záření ve všech oblastech spektra.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907