Existuje nějaký rozdíl mezi kvazarem a černou dírou?

17.04.2014 - Michal Švanda


Reklama

Přestože spolu kvazary i černé díry úzce souvisejí, jedná se o jiná astrofyzikální tělesa. V případě černé díry jde o objekt s natolik silnou gravitací, že žádné těleso, tedy ani světlo, nedokáže opustit určitou oblast v jeho okolí. K pozorovateli tedy nepřichází žádná využitelná informace (objekt se zdá černý) a naopak veškeré potenciální nosiče informace (hmotné částice i světlo) jsou objektem pohlceny (tento se tedy jeví jako díra). Černé díry mohou vznikat kolapsem jader velmi hmotných hvězd, přičemž se velmi hmotné černé díry nejspíš nacházejí ve středu velké části galaxií a vesmírem dost možná prolétá značné množství malých černých děr, pozůstatků po jeho formování.

Naproti tomu kvazar (zkratka z označení „kvazi-stelární rádiový zdroj“) značí objekt s výrazným rudým posuvem, tedy velmi vzdálený, který v dalekohledu vypadá jako hvězda a je významným zdrojem rádiového záření. Předpokládá se, že se jedná o jádra velmi starých a hmotných galaxií s centrální supermasivní černou dírou, na niž dopadá velké množství okolního plynu. Ten se při pádu ohřívá a je zdrojem záření ve všech oblastech spektra.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907