Nalezen objekt s polární září tisíckrát jasnější než na Jupiteru

31.07.2015 - Petr Broža

Největší polární záře ve Sluneční soustavě nám ukazuje Jupiter. Na exoplanetách nebo hnědých trpaslících však mohou dosahovat násobně vyšších intenzit


Reklama

Astronomové poprvé pozorovali polární záři na objektu, který se nachází mimo naši Sluneční soustavu. Jde o objekt velikosti Jupitera, LSR J1835+3259, který se nachází 18,5 světelného roku od Země.

Vzhledem k tomu, že je několikanásobně těžší než Jupiter, patří už spíše do kategorie hnědých trpaslíků než k exoplanetám. Hnědý trpaslík je objekt, který je příliš velký a hmotný na planetu, ale příliš malý na to, aby se v něm zažehnuly termojaderné reakce a stal se tak hvězdou.

Polární záře na tomto objektu podle aktuálních pozorování dosahuje deset tisíckrát vyšší intenzity než na Jupiteru. Důvodem je výrazně silnější magnetické pole trpaslíka. Polární záře vzniká jako důsledek interakce nabitých části hvězdného větru a magnetického pole objektu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com, Caltech

  • Zdroj fotografií: Chuck Carter and Gregg Hallinan (Caltech)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907