Nalezen objekt s polární září tisíckrát jasnější než na Jupiteru

31.07.2015 - Petr Broža

Největší polární záře ve Sluneční soustavě nám ukazuje Jupiter. Na exoplanetách nebo hnědých trpaslících však mohou dosahovat násobně vyšších intenzit


Reklama

Astronomové poprvé pozorovali polární záři na objektu, který se nachází mimo naši Sluneční soustavu. Jde o objekt velikosti Jupitera, LSR J1835+3259, který se nachází 18,5 světelného roku od Země.

Vzhledem k tomu, že je několikanásobně těžší než Jupiter, patří už spíše do kategorie hnědých trpaslíků než k exoplanetám. Hnědý trpaslík je objekt, který je příliš velký a hmotný na planetu, ale příliš malý na to, aby se v něm zažehnuly termojaderné reakce a stal se tak hvězdou.

Polární záře na tomto objektu podle aktuálních pozorování dosahuje deset tisíckrát vyšší intenzity než na Jupiteru. Důvodem je výrazně silnější magnetické pole trpaslíka. Polární záře vzniká jako důsledek interakce nabitých části hvězdného větru a magnetického pole objektu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com, Caltech

  • Zdroj fotografií: Chuck Carter and Gregg Hallinan (Caltech)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907