Exotická robotika. Budou stroje řízeny koloniemi bakterií?

19.07.2015 - Stanislav Mihulka

Robot s mozkem plným bakterií. Bylo by to k užitku?


Reklama

Na Virginské technice si myslí, že určitě ano. Místní vědci vyvinuli matematický model, podle kterého mohou bakterie ovládat chování neživého zařízení, jako je třeba robot. Zní to šíleně, ale proč ne.

Dosavadní teoretické výsledky ukazují, že to by to doopravdy mohlo fungovat a že by roboti mohly mít tak trochu jiný, ale přesto živý mozek, naplněný společenstvím bakterií. A nejspíš nezůstane je u teorií. Waren Ruder a jeho kolegové vyvíjejí robota, který bude schopný přečíst úroveň exprese genů bakterie E. coli pomocí miniaturních fluorescenčních mikroskopů.

K čemu takový výzkum? Vědci se s jeho pomocí snaží více proniknout do biochemické signalizace mezi organismy, což by mělo mít ohlas v ekologii, biologii, medicíně i robotice.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Virgina Tech, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Virginia TechDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907